niedziela, 13 sierpnia 2017

,,Słońce też jest gwiazdą" Nicola Yoon

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2017
Format : Książka
Liczba stron: 336
Do kupienia: Gandalf

Nicola Yoon zasłynęła przede wszystkim swoim debiutem pt. ,,Ponad wszystko". Pozycja niedawno miała także ekranizację, której jeszcze nie miałam okazji obejrzeć. ,,Słońce też jest gwiazdą" to druga powieść w dorobku autorki.

Natasha i jej rodzina za kilka godzin mieli zostać deportowani na Jamajkę, czyli tam, skąd przybyli kilkanaście lat wcześniej jako nielegalni imigranci do Ameryki. Wszystko przez to, że ojciec dziewczyny pod wpływem alkoholu został złapany przez policję. Dziewczyna stara się jeszcze jakoś temu zaradzić, a podczas swoich starań zupełnie przypadkowo spotyka pewnego chłopaka.

Książka początkowo jest dość chaotyczna. Poza tym publikacja ma bardzo krótkie rozdziały, których narratorami jest naprawdę wiele osób. Czasem wydarzenia nieco wybiegają w przyszłość lub bohaterowie wracają do tego, co już się wydarzyło. Z biegiem czasu jednak wszystkie elementy wskakują  na swoje miejsce i zaczynamy rozumieć, w jakim celu początkowo było lekkie zamieszanie.

Choć cała fabuła, a szczególnie zakończenie, oparta została na niebywałych zbiegach okoliczności, to i tak bardzo przyjemnie czyta się tę młodzieżową pozycję. Opowiada ona o tym, jak jeden błąd może zniszczyć życie całej rodziny, o niespełnionych marzeniach, miłości od pierwszego wejrzenia, stereotypach, nielegalnych imigrantach. W tej publikacji naprawdę sporo się dzieje.

Bardzo lubię serię ,,Uwaga! Młodość" wydawaną przez wydawnictwo Dolnośląskie, gdyż porusza ona typowo młodzieżowe problemy. Dzięki różnorodności autorów możemy trafić na zarówno lepsze, jak i gorsze pozycje. Książki Nicoli Yoon plasują się po środku.

,,Słońce też jest gwiazdą" to pozycja z bardzo krótkimi rozdziałami, bardziej i mniej szczęśliwymi wątkami, wieloosobową narracją i mnogością różnorodnych bohaterów. Jest tutaj za dużo szczęśliwych zbiegów okoliczności, ale i tak warto się z nią zapoznać.


Moja ocena: 4,5/6

3 komentarze:

  1. Interesująca seria dla młodego czytelnika.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam tej serii, ale jak tylko będę miała okazję, to postaram się mieć ją na uwadze.

    OdpowiedzUsuń