środa, 2 sierpnia 2017

,,Disney Uczy. Książka odkrywcy"

O serii encyklopedii z Disney Uczy dowiedziałam się całkiem niedawno, przeglądając zasób Ameet. Czym prędzej postanowiłam zapoznać się z wszystkimi częściami, gdyż czułam, że będzie to bardzo wartościowa lektura. Nie pomyliłam się.


Motywem przewodnim jest Dory znana nam z filmu ,,Gdzie jest Dory?". Aby nie było nudno, możemy poczytać także o jej wodnych przyjaciołach, którzy mają swoje odniesienie w rzeczywistych gatunkach. Choć mogłoby się wydawać, że całość będzie o bajkowych bohaterach, to wcale tak nie jest. Pod pozorem znanych postaci możemy dowiedzieć się naprawdę sporo istotnych informacji o tych gatunkach i nie tylko. Na końcu znajduje się także słowniczek i indeks pojęć. Całość jest wydana w sztywnej oprawie. Tekstu jest dość sporo, ale jest on pisany w kółeczkach, dzięki czemu czyta się go bardzo dobrze. Całe strony są wypełnione kolorowymi zdjęciami. Publikacja naprawdę ma niewiele wspólnego z dawnymi encyklopediami przez które nie można było przebrnąć. ,,Oceany" czyta się z przyjemnością.

Bohaterami, z którymi będziemy odkrywać tajemnice zorzy polarnej i innych zjawisk są Anna, Elsa i Olaf z Arendelle znani nam z serii ,,Kraina Lodu". Tym razem informacje zostały podane w prostokątach, co jest bardzo na plus. Tekstu jest dość sporo, ale czyta się szybko. Za wielki atut tej publikacji uważam to, że nie jest w całości poświęcona zorzy polarnej, choć możemy sporo dowiedzieć się o tym zjawisku. Poczytamy także o planetach, Słońcu, Księżycu, meteorach, gwiazdach, kometach, zmieniających się porach roku. Z tej pozycji z całą pewnością dowiemy się sporo nowych informacji i poszerzymy naszą wiedzę. Została wydana w sztywnej oprawie, ma całe kolorowe strony i naprawdę mnóstwo ciekawych informacji. Na końcu znajduje się słowniczek oraz indeks pojęć.

Kosmos może nie jest miejscem, które od zawsze mnie fascynowało, aczkolwiek nie ukrywam, że z chęcią przeczytałam informacje o planetach, Księżycu, czy pierwszych osobach, które wybrały się na Księżyc. W księżycowej podróży towarzyszą nam bohaterowie znani z bajek Disneya, a całość napisana została bardzo prostym językiem. Tekstu jest tutaj naprawdę bardzo dużo, jednak tyle samo miejsca zajmują bardzo duże, dokładne i kolorowe zdjęcia, które zdecydowanie uświetniają lekturę. Myślę, że to pozycja obowiązkowa w bibliotece każdego ucznia, gdyż dzięki jej lekturze można naprawdę znacznie rozszerzyć swoją wiedzę w dziedzinie geografii. Na końcu znajduje się także słowniczek i indeks pojęć.

Publikacja skupia się na zjawiskach atmosferycznych związanych z wiatrem - huragan, monsun, tsunami, ale także na klęskach żywiołowych - pożary lasu, wybuchy wulkanu, powódź. To tylko niektóre zagadnienia, o których poczytacie w tej książce. Lekturę uświetnią nam postacie znane z filmów Disneya  i ich zabawne wstawki na dany temat. Całość została napisana w bardzo prosty i przystępny sposób. Lektura tej pozycji sprawi radość nie tylko najmłodszym. Starsi także powinni zapoznać się z nią z przyjemnością, przy okazji pogłębiając swoją wiedzę na temat miejsca, w którym żyjemy. Na końcu, jak zwykle, znajduje się także słowniczek i indeks pojęć.

Dinozaury to osobniki, które interesowały mnie od czasów dzieciństwa, choć tak naprawdę nigdy nie miałam żadnej encyklopedii na ich temat. Moja fascynacja polegała raczej na zachwycaniu się ich odmiennym wyglądem ze względu na mnogość gatunków. Dzięki encyklopedii z serii Disney Uczy mogłam dowiedzieć się o nich naprawdę sporo. Tekstu do przeczytania jest dużo, ale zdjęcia dinozaurów także zajmują dużo miejsca. W publikacji możemy zobaczyć, jak wyglądały dane gatunki za życia, ale także ich szczątki, poczytać o jajach dinozaurów, o tym, czy dbały o swoje nienarodzone dzieci oraz czy ptaki są potomkami bohaterów książki. Na końcu znajdziemy także słowniczek i indeks pojęć, a cała seria jest wydana w sztywnej oprawie.

W tej części serii Disney Uczy poczytamy o różnych zwierzętach, wodnych i lądowych, o tym, które jest największe, najszybsze itp. Dowiemy się co nieco o różnych gatunkach dzikich kotów, niedźwiedzi, przeczytamy o nietoperzach, pszczołach, sowach, sępach, rybach. Na końcu tradycyjnie znajduje się słowniczek oraz indeks pojęć. Seria została wydana w dużym formacie w sztywnej oprawie, dzięki czemu przetrwa sporo czasu. Jest tutaj naprawdę sporo informacji o różnych gatunkach zwierząt oraz ilustracji, które doskonale współgrają z treścią. Choć wszystkie tomy mi się podobają, ten chyba jest jednym z tych, które spodobały mi się najbardziej. W poznawaniu informacji towarzyszą nam postacie znane z filmów Disneya, dzięki którym czyta się jeszcze lepiej.

W tej części uwaga została poświęcona lasom i ich mieszkańcom, ale poczytamy też o pustyniach, stepach, buszu, łańcuchach górskich, rafach koralowych, rzekach i nie tylko. Tym razem, zgodnie z tytułem, skupimy się na świecie przyrody. W poznawaniu nowych informacji będą towarzyszyć nam postacie znane z filmów Disneya. Pozycja ma nieco ponad 60 stron i dość sporo informacji, ale czyta się naprawdę szybko. Niemal wszystko było dla mnie nowością, co uważam za duży plus. Dzięki tej publikacji dowiemy się, w jaki sposób sami możemy dbać o otaczające nas wody i środowisko. Pozycja została wydana w dość dużym formacie w sztywnej oprawie, a na jej zakończenie znajduje się słowniczek i indeks pojęć.
Za egzemplarze dziękuję Ameet


2 komentarze:

  1. Fajna seria. Nie słyszałam o niej wcześniej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdecydowanie warto mieć tę serię w swojej domowej biblioteczce.

    OdpowiedzUsuń