niedziela, 20 sierpnia 2017

,,Chaber, mały wilczek", ,,Nowy dom zajączków", ,,Osamotniony ryś" Aniela Cholewińska-Szkolik

Aniela Cholewińska-Szkolik ma na swoim pisarskim koncie już kilkanaście pozycji. Większą popularnością z pewnością cieszą się serie ,,Doktor Misia i przyjaciele" oraz ,,Przyjaciele zwierząt", z którą postanowiłam się zapoznać.

Tak naprawdę nie mogłam znaleźć kolejności poszczególnych tomików, ale wydaje mi się, że są one w takiej kolejności, jak dodaję poniżej.


Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2016
Format: Książka
Liczba stron: 160
Do kupienia: Gandalf

Mały wilczek mieszkał z dwójką rodzeństwa i rodzicami. Niestety, pewnego dnia usłyszał straszny huk i jego mama zniknęła. Rodzeństwo postanowiło jej poszukać, a on został sam. Wyszedł przed swój domek, w którym mieszkał z rodziną i tak znalazł go dobry człowiek, który dał mu schronienie. Chaber jednak tęsknił za rodziną, a poza tym był dzikim zwierzęciem, więc powinien wychowywać się w lesie, swoim naturalnym środowisku. Czy to się uda?


Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2016
Format: Książka
Liczba stron: 160
Do kupienia: Gandalf

Ciocia dwójki młodych bohaterów, którzy pojawiają się w całej serii, zajmowała się zwierzętami. Niestety, jej pomoc mogła niebawem zostać udaremniona, bowiem brakowało pieniędzy, a podopiecznych wciąż przybywało. Dlatego też, gdy pojawił się u niej mężczyzna z dwoma małymi zającami, których mama prawdopodobnie zginęła, miała nadzieję, że to tylko straszna pomyłka. Okazało się, że nie, a zajączkami zaopiekowali się jej młodsi krewni. Zajączki jednak powinny mieszkać na łące, a nie w domu. Czy dzieci to zrozumieją i wypuszczą na wolność swoich małych przyjaciół?


Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2017
Format: Książka

Liczba stron: 48
Do kupienia: Gandalf

W pobliżu domu dziadków Anielki i jej brata znajdowały się rysie oraz rezerwat, w którym znajdowały się te potrzebujące pomocy lub mające zostać wypuszczone na wolność. Podczas wakacji u dziadków dzieciom i dorosłym udało się zaobserwować ślady należące do dwójki zwierząt z tego gatunku - prawdopodobnie mamy i małego. Niestety, w pobliżu rządzili kłusownicy, którym nie można było niczego udowodnić. Czy dzięki zaangażowaniu dzieci i znajomego chłopca Radka uda się pomóc rysiom?

~*~

Jak być może wiecie, lubię być na czasie z literaturą dziecięcą, by wiedzieć w co dobrze zaopatrzyć się za kilka lat oraz co warto już teraz polecać najmłodszym czytelnikom. Z tego też powodu postanowiłam skusić się na pierwsze trzy tomiki serii ,,Przyjaciele zwierząt". Mają one naprawdę bardzo dużą czcionkę oraz dość liczne szare ilustracje. Fabuła jest bardzo ciekawa, a główni bohaterowie pozostają niezmienni. Tak naprawdę nie trzeba czytać wszystkich przygód, by zorientować się w fabule.

Na końcu każdego tomiku została zamieszczona ok. 6-stronicowa informacja o danym gatunku napisana przez specjalistów. Dzięki temu możemy lepiej poznać, kolejno, wilczka, zające, rysie, a także w dwóch kolejnych tomikach - łosie i sówki. Uważam to za niezwykle cenny dodatek.

Wydawnictwa w ostatnim czasie prześcigają się w seriach o zwierzętach, gdyż tego typu lektury z całą pewnością znajdują swoich zwolenników wśród młodych czytelników. Tym, co wyróżnia serię Anieli Cholewińskiej-Szkolik są właśnie informacje o danych gatunkach zwierząt. Najbardziej wzruszyła mnie historia Chabra. W fabułę zostają też wtrącane urywki przemyśleń samych zwierząt, co uważam za duży plus. Dzięki temu jeszcze lepiej możemy wczuć się w ich historię.

Niestety, ale po przeczytaniu trzech pierwszych tomików zauważyłam pewną schematyczność. Za każdym razem rodzice małych leśnych podopiecznych umierają. Zdaję sobie sprawę z tego, że raczej tylko tak mogą trafić pod opiekę, ale myślę, że zbytnie eksploatowanie tego tematu może raczej zniechęcić, niż zachęcić czytelnika.

,,Chaber, mały wilczek", ,,Nowy dom zajączków", ,,Osamotniony ryś" Anieli Cholewińskiej-Szkolik to naprawdę wartościowe pozycje, z którymi warto się zapoznać. W swojej serii autorka opisuje typowe polskie leśne zwierzęta, co tym bardziej powinno nas zainteresować.

Moja ocena: 5/65 komentarzy:

 1. Lubię zwierzęta, z ciekawości bym zajrzała do tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Takie książeczki ze zwierzętami zawsze zyskują moje uznanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam jeszcze tej serii, więc może rozejrzę się za nią, bo Jaś bardzo lubi zwierzątka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że ta seria trąci schematycznością.

  OdpowiedzUsuń