piątek, 30 czerwca 2017

,,Życie w średniowiecznym zamku" Francis Gies

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2017
Format : Książka
Liczba stron: 416
Do kupienia: Znak

Zamki są miejscem, które bardzo lubię odwiedzać. Postanowiłam przeczytać publikację o ich początkach, czyli życiu w średniowiecznym zamku.

Książka została podzielona na kilkanaście rozdziałów, z których dowiemy się m.in. skąd pochodzą zamki, poczytamy o panu i pani zamku, polowaniu, pasowaniu na rycerza i wielu innych ciekawych rzeczach. Jak to w tego przypadku publikacjach bywa, nieco obawiałam się zbyt zawiłego języka, ale w tej pozycji na szczęście nie miało to miejsca.

Od razu uprzedzę, że nie jest to tytuł, który pochłonie się na raz. Dobrze czytać go sobie po kilka rozdziałów, bo choć nie nudzi, to jednak jego lektura to nagromadzenie dość sporej ilości nowych informacji. Dodatkowym atutem tej publikacji jest wprowadzenie ilustracji z podpisami. Na końcu znajduje się także przelicznik miar, którego nie ma w oryginale, ale nam, Polakom, może przydać się w lepszym zrozumieniu tekstu.

Widać, że autorzy podeszli do napisania tej pozycji z wielkim rozmachem i dokładnością, bowiem bibliografia, z której korzystali, zajmuje wiele stron. Można doskonale to wyczuć w przedstawionym materiale, który naprawdę zainteresuje nawet osoby średnio znające ten temat.

,,Życie w średniowiecznym zamku" to bardzo ciekawa pozycja dla miłośników zamków i nie tylko. Zawsze dobrze dowiedzieć się czegoś nowego nawet o temacie, z którym mamy niewiele wspólnego. Na końcu znajduje się także przewodnik po ciekawszych polskich i europejskich zamkach oraz słowniczek pojęć.

Moja ocena: 4,5/6

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Znak2 komentarze:

  1. Tylko raz byłam w zamku i to całkiem przypadkowo. Jakoś nigdy mnie nie interesowały te miejsca.

    OdpowiedzUsuń