sobota, 29 kwietnia 2017

,,Wędrowne ptaki" Karolina Wilczyńska

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2017
Format : Książka
Liczba stron: 316
Do kupienia: Gandalf

Karolina Wilczyńska to autorka, którą bardzo polubiłam dzięki serii ,,Stacja Jagodno". Później było ,,Właśnie dziś, właśnie teraz". Postanowiłam zapoznać się też z jej najnowszą powieścią, noszącą tytuł ,Wędrowne ptaki".

Na początek przez 1/4 książki poznajemy cztery nowe mieszkanki mieszkań na ulicy Kwiatowej - Róże, Malwinę, Wiolettę i Lilianę. Choć kobiety nigdy mogłyby się nie spotkać, autorka tak kieruje fabułą, że niebawem mają zostać najlepszymi przyjaciółkami. Dodatkowo każda z nich ukrywa jakiś ciążący jej na sercu problem z przeszłości. Czy zaufają sobie na tyle, by zdradzić sąsiadkom największe sekrety?

Po długim prologu, najwięcej miejsca zostało poświęcone Malwinie, którą spotkała wielka życiowa tragedia. Później następują opisy i bliższe przybliżenie trzech postaci, które opisują minione wydarzenia ze swojej perspektywy. Z racji tego, że to dopiero pierwszy tom serii, ledwo poznajemy bohaterki. W kolejnych częściach na pewno ich charakterystyka zostanie pogłębiona.

Narracja wszystkich bohaterek poprowadzona jest w taki sposób, jak by zwracały się bezpośrednio do jakiegoś tajemniczego rozmówcy. Dzięki takiemu zabiegowi czyta się bardzo szybko. Autorka nie stroni od tragedii, dlatego każda z kobiet jest naznaczona jakimś piętnem z przeszłości.

,,Wędrowne ptaki" to kawał dobrej literatury. Od pozycji niemalże nie można się oderwać. Przez te kilkaset stron bardzo można zżyć się z bohaterkami, a zarazem lokatorkami mieszkań na ulicy Kwiatowej. Już nie mogę doczekać się ich dalszych losów!


Moja ocena: 5/6

5 komentarzy:

 1. "Właśnie dziś, właśnie teraz" bardzo mi się podobało, zatem z przyjemnością sięgnę po inne książki autorstwa Wilczyńskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nietypowa forma narracji początkowo mnie zaskoczyła, ale uważam, że to całkiem ciekawy zabieg :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. Właśnie jestem na rozdziale o życiu Malwiny. Czekam, aż w końcu zacznie się dziać coś konkretnego. Nie mniej prolog był fajny. Choć chyba trochę nie rozumiem tego zabiegu z mieszaniem styli, przynajmniej na obecnym etapie.

   Usuń
 3. Cenię sobie prozę autorki więc na pewno przeczytam tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dobrze czytało mi się "Wędrowne ptaki". W ostatnim czasie wciągnęła mnie też powieść Pauliny Świst "Prokurator". Polecam :)

  OdpowiedzUsuń