niedziela, 5 marca 2017

,,Tajemnica zamku" Krystyna Mirek

Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2017
Format : Książka
Liczba stron: 356
Do kupienia: Tania Książka

Krystyna Mirek zdecydowanie należy do grona moich ulubionych polskich pisarek. Czytałam wszystkie jej powieści, nie mogłam więc nie skusić się na pierwszy tom nowości, czyli ,,Tajemnicę zamku".

Pisarka przyzwyczaiła czytelników raczej do historii obyczajowych, gdzie znajdziemy mnóstwo ciepła, sympatii, bohaterów takich jak my. Najnowsza powieść zupełnie odbiega od tematów, do których przyzwyczaiła nas autorka. Tym razem mamy pomieszanie gatunku - tajemnica, skrzętnie skrywana w murach zamku, motywy ludowe, wiedźma, która może rzucić klątwę oraz kryminał - niespodziewane i zbyt szybkie śmierci czterech żon hrabiego Canterdorfa. Czy nowa niedoświadczona Kate Milton ma szansę zostać nową hrabiną i rozwiązać tajemnicę skrywaną od lat?

Jak już poniekąd zdradziłam we wcześniejszym akapicie, poznajemy hrabiego, który po raz czwarty zostaje wdowcem. Wydawałoby się, że jest to na rękę jego kochance, przebywającej we dworze. Okazuje się jednak, że nie tylko ona miała motyw, aby pozbyć się kolejnej żony Aleksandra. Czary, magia, coś w rodzaju śledztwa prowadzonego przez służbę, samego hrabiego, jego ciotki. Każdy jest ciekawy, co takiego dzieje się we dworze, że co rusz nowe hrabiny nie mogą żyć tam długo i szczęśliwie.

Krystyna Mirek po przyjemnych powieściach obyczajowych postanowiła stworzyć coś innego, nowatorskiego. Czy jej się to udało? Nie da się zaprzeczyć, że to powieść z pewnością nietuzinkowa, jakiś powiew świeżości. Romans historyczny osadzony w innych czasach, z domieszką kultury ludowej, tajemniczego, trzymającego twardą ręką poddanych hrabiego, który tak naprawdę sam nie rozumie, dlaczego nie może, nie potrafi stworzyć szczęśliwego związku.


,,Tajemnica zamku" to pierwszy tom zaplanowanej trylogii ,,Saga rodu Cantendorfów". Zapewne w dalszych częściach wyjaśnią się rozpoczęte teraz wątki. Jak zapowiadała autorka, powinny ukazać się one w niedużych odstępach czasu. Nie pozostaje nam nic innego, jak wyczekiwać ich premiery.

Moja ocena: 4,5/6Za egzemplarz dziękuję księgarni 

3 komentarze:

  1. Mam a w planach tę książkę, dlatego cieszę się, że tak pozytywnie ją oceniasz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Również lubię autorkę, a na tą książkę ostrze już sobie pazurki. Wszelakie sagi zawsze stanowią dla mnie smakowity kąsek:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Zainteresowała mnie ta saga. Myślę, że się na nią skuszę.

    OdpowiedzUsuń