sobota, 25 lutego 2017

,,Zabójczyni. Szklany Tron. Opowieści" Sarah J. Maas

Wydawnictwo: Uroboros
Data wydania: 2017
Format : Książka
Liczba stron: 510
Do kupienia: Book Master

Zapoznawanie się z twórczością Sarah J. Maas rozpoczęłam od jej drugiego cyklu, czyli ,,Dwór mgieł i furii". Postanowiłam skusić się także na drugą serię, a dokładnie opowiadania, dziejące się przed rozpoczęciem akcji w pierwszym tomie ,,Szklanego Tronu".

Książka składa się z pięciu różnej długości opowiadań, które dzieją się przed akcją pierwszego tomu i lepiej przybliżają nam postać głównej bohaterki, Zabójczyni. Dziewczyna jest nastolatką, jednak od lat specjalizuje się w swoim fachu. Musi zabijać, gdyż jest uwiązana długiem do spłacenia temu, kto zajęła się jej opieką. Tak naprawdę nie wiemy za wiele o jej przeszłości. Zaręczam jednak, że Celaena Sardothien to bohaterka nietuzinkowa i nie może narzekać na brak przygód.

Jak już wspomniałam, powieść to zbiór pięciu opowiadań. Co prawda, fabuła jest ze sobą ściśle powiązana, jednak przechodzenie między dalszymi tomami wydawało mi się nieco sztuczne. Może to wynikać z faktu, że początkowo opowiadania były wydawane oddzielnie. Przy łączeniu całości w zbiór można to było jednak zmienić, bo wypada to nienaturalnie.

Celaena Sardothien jest najlepszą z najlepszych. Zabójczyni wyspecjalizowana w swoim fachu. Nie może jednak patrzeć na krzywdę potrzebujących, za co ją także ma spotkać kara. Całość kończy się w sposób dość smutny. Wątek miłosny nie jest tutaj za bardzo rozbudowany, co uważam za mały plus. Rozumiem jednak, że to dopiero przedsmak całej serii.

Autorka pisze w sposób bardzo prosty. Początkowo nic nie wskazywało na to, że ten zbiór aż tak mi się spodoba. Owszem, czytałam go z przyjemnością, ale z każdym kolejnym opowiadaniem wciągnęłam się w tę publikację coraz bardziej. Jeśli miałabym porównać ją do innego przygodowego cyklu byliby to ,,Zwiadowcy", których uwielbiam.

,,Zabójczyni. Szklany Tron. Opowieści" to doskonała, wciągająca lektura na dwa wolniejsze popołudnia. Czyta się szybko, z przyjemnością. Choć pojawiają się smutniejsze momenty, sporo jest też tych wesołych. Tę powieść można czytać zarówno przed lekturą jak i w trakcie cyklu, jednak cieszę się, że zapoznałam się z nią jako pierwszą. Dzięki temu, jeśli skuszę się na ,,Szklany Tron", będę lepiej rozumiała zachowanie i postępowanie głównej bohaterki.

Moja ocena: 5,5/6

Wpis powstał w ramach współpracy z BookMaster.pl Tam też możecie kupić tę książkę.
4 komentarze:

 1. Fajnie, że wciąga i zapewni mile spędzony czas.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Celaene, to moja ulubiona bohaterka!

  przeczytalem-oceniam.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie przeczytam. Ostatnio nie wciągają mnie książki w takim klimacie :(

  OdpowiedzUsuń