niedziela, 12 lutego 2017

,,Piasek Raszida" Brandon Sanderson

Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 2017
Format: Książka
Liczba stron: 312
Do kupienia: AKsiążka

Brandona Sandersona w Polsce wydano już dość sporo pozycji, jednak wciąż mam dylemat - zapoznawać się z jego pozycjami dla dorosłych, czy lepiej je sobie odpuścić? Na pierwszy ogień postanowiłam skusić się na jego młodzieżową pozycję ,,Piasek Raszida" , rozpoczynającą serię ,,Alcatraz kontra Bibliotekarze".

Narratorem jest Alcatraz, niezbyt trafione imię, ale sami nie mamy wpływu na to, jak się nazywamy. Alcatraz od lat był przekazywany z jednej rodziny zastępczej do następnej, gdyż po pewnym czasie psuł wszystkie przedmioty w domu, które były dla gospodarzy najcenniejsze. Na 13 urodziny otrzymał tajemniczą przesyłkę, a dzień później pojawił się rzekomo jego dziadek. Od tej pory życie chłopca miało stać się jeszcze bardziej ciekawe, niż było do tej pory.

Bardzo lubię pozycje dziecięce i młodzieżowe, jednak mam wrażenie, że w ostatnim czasie chętniej sięgam po literaturę dla dorosłych. Niemniej, bardzo zainteresowała mnie pozycja ,,Piasek Raszida'' i postanowiłam się z nią zapoznać, czego nie żałuję. Początkowo nie byłam przekonana, czy pozycja przypadnie mi do gustu, jednak po jej zakończeniu mogę stwierdzić, że jest to publikacja dla młodszych, ale także nieco starszych czytelników.

Historia jest niezwykle ciekawa, wciągająca. Nie ma tutaj czasu na nudę, sporo się dzieje. Czyta się szybko, a całość dopełniają szare ilustracje, których nie ma aż tak wiele, ale zdecydowanie dodają uroku temu wydaniu. Już niebawem pojawić ma się kolejny tom, na który pewnie z przyjemnością się skuszę.

Pozycja przeznaczona jest raczej typowo dla nastolatków. Mamy rodzinę Smerdych, którzy posiadają magiczne moce - potrafią coś popsuć, spóźniają się, potykają, mówią nie od rzeczy. Ich zadaniem jest odzyskanie tajemniczej przesyłki, którą otrzymał Alcatraz, a także walka z Bibliotekarzami. Pierwszy tom nie wyjaśnia zbyt wiele, więc mam nadzieję, że dalsze części pokażą, dlaczego wszystkim zależy na piasku Raszida.

,,Piasek Raszida" to bardzo dobry wstęp serii, a także odpowiedni sposób na spróbowanie, czy twórczość autora przypadnie nam do gustu. Z pewnością książki dla dorosłych mają nieco inny styl, jednak i tak na pewno są jakieś zbieżności. Jeśli macie ochotę na nietuzinkową powieść młodzieżową, ,,Piasek Raszida" będzie ku temu odpowiedni.

Moja ocena: 5,5/6

Za książkę dziękuję Wydawnictwu IUVI


3 komentarze:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja spasuję, ale polecę tę książkę mojemu nastoletniemu bratankowi. Może on się skusi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam na razie opowiadania autora i właśnie tę pozycję(właściwie wciąż czytam) i mi się podobają. Muszę jednak powiedzieć, że w opowiadaniach typowo fantasy łatwiej wbić się w styl autora. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń