piątek, 10 lutego 2017

,,Najdłuższa noc" Marek Bukowski, Maciej Dancewicz

Wydawca: Muza
Data wydania: 2017
Format : Książka
Liczba stron: 384
Do kupienia: Muza

Znany aktor Marek Bukowski razem z Maciejem Dancewiczem napisał ksiązkę ,,Najdłuższa noc", a także wspólnie stworzyli scenariusz serialu, który niebawem ukaże się na antenie TVN - ,,Belle epoque".

Przenosimy się do Krakowa początku XX wieku. Zostaje znaleziona brutalnie okaleczona kobieta, ma wyłupane oczy. Jakiś czas później zostaje odnaleziona sama głowa kolejnej denatki. Policja nie bardzo posuwa się do przodu, jednak po pewnym czasie mają jednego podejrzanego. Tylko czy naprawdę on jest winny? A może śledczy chcą mieć z głowy kolejne śledztwo, które mogłoby przysporzyć im sporo pracy i nigdy nie zostać rozwiązane?

Zarówno książka, jak i serial bardzo zainteresowały mnie swoim opisem. Nieco obawiałam się lektury publikacji, gdyż bałam się, że mogę czuć się nieco zawiedziona. W pewnym stopniu tak jest, ale o tym za chwilę. Na początek wspomnę, że pozycję czyta się z niezwykłą lekkością. Wciągnęła mnie od pierwszych stron i choć jest kilkuwątkowa i początkowo niektóre fakty wydają nam się być bez znaczenia, to na końcu wszystko łączy się w zgrabną całość.

Wydawać by się mogło, że tematem przewodnim będzie zabójstwo kobiet w Krakowie. Niestety, ale mam wrażenie, że ten wątek został okrojony tak bardzo, jak to tylko możliwe. Pozornie wszystkie sceny właśnie toczą się wokół tych zabójstw, jednak tak naprawdę dopiero ostatnie kilkadziesiąt stron wyjaśnia coś więcej w tym temacie.

Jeśli już o zakończeniu mowa, nie mogę nie wspomnieć, że ostatnie kilkadziesiąt stron jest najbardziej wciągające, jednak dopiero ostatnie strony tak naprawdę wbijają w fotel. Cała lektura jest bardzo dobra, jednak to końcowe treści zupełnie zmieniają cały światopogląd, który wytworzył się przez większość książki.

,,Najdłuższa noc" to naprawdę bardzo wciągający kryminał, opisujący Kraków początku XX wieku i tajemnicze zabójstwa kobiet. Jeśli jesteście ciekawi, jak to wszystko się skończy, nie możecie odpuścić sobie lektury tej powieści.

Moja ocena: 5,5/6

Za egzemplarz książki dziękuję Business & Culture


7 komentarzy:

 1. W sumie dawno nie czytałam kryminału, chyba czas najwyższy to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę i serial mam w planach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka właśnie do mnie trafiła, więc zaraz zabieram się za nią :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie niestety okropnie ten tytuł rozczarował. Dawno się tak nie wynudziłam na kryminale ;/

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę mam w planach na następny tydzień, w tym mi się niestety nie udało, jednak naprawdę jestem zaintrygowana, ciekawi mnie też serial, ale najpierw ta wersja :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. To faktycznie wciągający kryminał, którego zakończenie naprawdę wgniata w fotel. Jesteśmy pod wielkim wrażeniem TAKIEGO Krakowa, który choć momentami mroczny, urzeka jeszcze bardziej. Świetna recenzja! :)

  OdpowiedzUsuń