czwartek, 26 stycznia 2017

,,Naznaczeni śmiercią" Veronica Roth

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2017
Format : Książka
Liczba stron: 536
Do kupienia: Jaguar

Veronica Roth zasłynęła swoim cyklem ,,Niezgodna", którego przeczytałam jeden tom. Zachęcona pozytywnym szumem wokół jej nowej książki ,,Naznaczeni śmiercią", postanowiłam dać autorce drugą szansę.

Zauważyłam, że w ostatnim czasie ocraz więcej fabuł toczy się w obcej galaktyce. Uważam, że to dość nowatorski pomysł. Veronica Roth także postanowiła go wykorzystać w pierwszym tomie swojego dwuczęściowego cyklu. Cyra i Akos nigdy by się nie spotkali, gdyby nie pewne zdarzenia, na pewno nie losowe. W wyniku porwania Akos stracił ojca, jego brat jest w niebezpieczeństwie, jedynie siostra została uratowana. Cyra nie ma łatwego życia od dnia straty rodziców. Brat wie o niej coś, za co cały lud mógłby ją znienawidzić. Dziewczyna chce uwolnić się spod władzy brata, chłopak pragnie wrócić z bratem do rodzinnego domu. Czy są nawzajem w stanie sobie pomóc?

Przed przystąpieniem do lektury nieco obawiałam się jej objętości. Nie dość, że książka ma prawie 540 stron to jeszcze została wydana w większym formacie. Czcionka jest jednak dość duża, a fabuła naprawdę bardzo wciągająca, więc czyta się szybko. Sporą zasługą tego, że całość przeczytałam w sumie w dobę jest to, że nie mam innych zajęć i całkowicie mogłam oddać się lekturze.

Początkowo w tekście pojawia się dość niezrozumiałe, typowo fantastyczne, galaktyczne słownictwo, w którego terminologii dość trudno się zorientować. Po kilkudziesięciu stronach jednak już wszystko staje się oczywiste, a powieść czyta się z ogromnym zainteresowaniem. Veronica Roth nie szczędzi zwrotów akcji, bohaterowie ciągle mają jakieś problemy, ale też małe zwycięstwa. Autorka na koniec zostawiła jednak kilk prawdziwych fabularnych niespodzianek, które burzą wszystko to, o czym czytaliśmy przez poprzednie 530 stron.

Fantastykę bardzo lubię i choć twórcy tworzą różne fantastyczne światy to i tak zazwyczaj jestem zadowolona z tego typu lektur. Ostatnią serią, która w pełni mnie zachwyciła jest ,,Porwana pieśniarka" Danielle L. Jensen. ,,Naznaczeni śmiercią" Veronici Roth to publikacja, która także bardzo mi się spodobała. Jestem bardzo ciekawa jej kontynuacji, a zarazem końca serii.

,,Naznaczeni śmiercią" to najlepsza pozycja o galaktycznym świecie, którą czytałam (ale nie zapoznałam się ze zbyt wielką liczbą pozycji o podobnej tematyce). Już nie mogę doczekać się jej kontynuacji, tym bardziej, że zaskoczenie jest bardzo zaskakujące.

Moja ocena: 5,5/6

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Jaguar.

6 komentarzy:

 1. Przyznam, że mnie zaintrygowałaś. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. ja tam boję się sięgać po jej książki niestety zawiodłam się totalnie na Niezgodnej i mam obawy choć kusi mnie ta książka

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w ogóle sie nie biorę za fantastykę przynajmniej narazie oczywiście nie licząc Harrego Pottera z ktorym przeżywałam młodość :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta książka. Mam nadzieję, że szybko do mnie trafi.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałą książka, również czekam na kontynuację :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Trochę odstrasza mnie to galaktyczne słownictwo, dlatego zastanowię się jeszcze nad tą książką.

  OdpowiedzUsuń