poniedziałek, 30 stycznia 2017

,,Morderstwo na plebanii" Agatha Christie

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 272
Do kupienia: Gandalf

Z twórczością Agathy Christie tak naprawdę zaczęłam zapoznawać się dopiero dwa lata temu. Wcześniej wydawało mi się, że to pozycje nie dla mnie. Owszem, nie wszystkie mnie zachwycają i można zauważyć pewne schematy, jednak i tak jest to przyjemna lektura.

Narratorem jest pastor, który dość czynnie włączy się w prowadzone śledztwo. Na plebanii zamordowany został bowiem pewien mężczyzna. Kochanek żony zmarłego sam przyznał się do popełnienia przestępstwa, następnie zrobiła to kobieta. Policja uznała jednak, że obaj są niewinni i chcieli się nawzajem chronić. Panna Marple, rzekomo zdziwaczała stara panna, postanowiła przeprowadzić własne śledztwo.

Do tej lektury, a właściwie wydania, podchodziłam z dość dużym dystansem, bowiem czcionka była bardzo drobna (mniejsza, niż w innych wydaniach z serii). Obawiałam się, zupełnie niepotrzebnie jak się okazało, że małe literki zdecydowanie będą przeszkadzały mi w szybkiej lekturze. Nic takiego się nie stało i książkę przeczytałam w kilka godzin.

Agatha Christie ukazuje świat małych miejscowości, gdzie każdy wie wszystko o wszystkich swoich sąsiadach z dokładnością ich działań niemalże do minuty. Ludzie, mieszkający w miasteczku, są zainteresowani tym, co dzieje się w całej mieścinie. Tak było wtedy gdy tekst pisała autorka i niestety ten ,,trend" pozostał po dziś dzień.

Intryga jak zwykle została uknuta bardzo starannie w taki sposób, że niemal do samego końca nie wiemy, kto faktycznie zamordował. Na końcu autorka odkrywa przed czytelnikami jeszcze jeden wątek, którego rozwiązania domyśliłam się już wcześniej. Niemniej, do samego końca nie podejrzewałam kto jest mordercą.

,,Morderstwo na plebanii" to dobrze skonstruowany kryminał, który czyta się ze sporym zainteresowaniem. Idealny na wolne popołudnie. Mała czcionka, wbrew pozorom, zdecydowanie nie utrudnia czytania.

Moja ocena: 5/6


3 komentarze: