sobota, 28 stycznia 2017

,,Leśna Polana" Katarzyna Michalak

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 320
Do kupienia: Tania Książka

Katarzyna Michalak ma na swoim koncie ponad trzydzieści pozycji. Zapoznałam się z większością z nich. Miałam dłuższą przerwę z zapoznawaniu się z książkami pisarki, ale teraz postanowiłam przeczytać jej najnowszą publikację. ,,Leśna Polana" otwiera nową trylogię autorki.

Gabrysia, Julka i Majka były przyjaciółkami od 5 lat. Spotkały się w ośrodku dla ludzi z problemami. Dwie dziewczyny ujawniły swoje sekrety, Gabrysia wciąż powód, przez który tam się znalazła, skrywa tylko dla siebie. Jak by tego było mało, do tego wszystkiego jest Leśna Polana, o której Gabrysia marzy, ale ją na nią nie stać i trzech przystojnych braci Prado.

Katarzyna Michalak swego czasu nieco zraziła mnie do swojej twórczości schematycznością. W niemal wszystkich jej książkach jest biedna dziewczyna i książę na białych koniu, który ją ratuje, gwałt, przestępstwo i szczęśliwe zakończenie. ,,Leśna Polana" też po części taka jest, ale w to wszystko autorka wplotła wydarzenia z prześladowania przez ubeków. W dość zgrabny sposób dzięki temu wątkowi połączyła wszystkich bohaterów.

Nadal strasznie irytuje mnie wyprzedzanie wydarzeń, typu: jeszcze nie wiedzieli, że coś się zdarzy. Nie wnosi to tak naprawdę nic do fabuły, a powoduje, że gdy czytamy kilka stron dalej już wiemy, że mamy spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji. Tom jest nieco dramatyczny, ale nie spowodował, że wzruszyłam się nad nieszczęściem bohaterów.

Jak niemal zawsze, zakończenie musi być wstrząsające i w tym przypadku też takie było. Jak to jednak w książkach bywa, wszystko musi skończyć się dobrze, bo nie sposób zabić główną bohaterkę. Przeczuwam, co wydarzy się w dalszych tomach, ale jestem też ciekawa, czym Katarzyna Michalak mnie zaskoczy.

,,Leśna Polana" to pierwszy tom serii, który przeczytałam za jednym posiedzeniem. Bardzo wciągnęłam się w tę powieść, choć początek czytałam nieco opornie. Momentami książka jest bardzo wstrząsająca i ukazująca ludzkie zło w najczystszej postaci. Czy to wystarczy, aby zaliczyć ją do kategorii bestsellery?

Moja ocena: 5/6

Za egzemplarz dziękuję księgarni 

5 komentarzy:

 1. Muszę się w końcu zabrać za tę autorkę;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam w planach tej książki póki co.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie też wciągnęła, wiesz może kiedy będzie kolejna część?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.facebook.com/fanpagekatarzynamichalak/?fref=ts

   Podobno na wiosnę.

   Usuń