wtorek, 17 stycznia 2017

,,Koszmarny Karolek. Wariacje z królową" Francesca Simon

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 186
Do kupienia: Gandalf

Francesca Simon ma na swoim koncie wiele publikacji, jednak to niewątpliwie seria o Koszmarnym Karolku przyniosła jej największą popularność. Z okazji 20-lecia cyklu wydano 20 pozycji. Ja na razie zapoznałam się z piątą z nich.

Minusem serii jest to, że opowiadania w poszczególnych książkach się powtarzają, w rezultacie czego zdarza nam się czytać po kilka razy to samo. Tak było w przypadku książki ,,Koszmarny Karolek. Wariacje z królową", której drugą połowę znałam z wcześniej wydanego zbioru świątecznego.

W książeczce znajduje się osiem opowiadań - cztery dotyczą codziennego życia głównego bohatera, a kolejne cztery dobrze czytać w czasie Bożego Narodzenia, gdyż właśnie wtedy toczy się akcja. Na początek jednak poczytamy o porządkach Karolka, wspólnej kąpieli z Damiankiem, hipnozie i wizycie prawdziwej królowej. W części świątecznej poznamy Karolka z koszmarnej strony podczas szkolnego przedstawienia, czy Wigilii.

Publikacja jest wydana w dość małym formacie, miękkiej oprawie z okrągłym grzbietem. Dość sporo miejsca zajmują czarno-białe ilustracje, typowe dla tego cyklu. Dużą czcionka zdecydowanie ułatwia czytanie i sprawia, że lektura całej książeczki nie zajmie nam zbyt wiele czasu.

Koszmarny Karolek to mój ulubiony bohater pewnie od blisko 15 lat. Choć znam już sporo jego wybryków, wciąż z sentymentem, ale coraz rzadziej, wracam do jego historii. Czuję, że powoli wyrastam z tych historii, ale nie zmienia to faktu, że twórczość Francesci Simon darzę wielkim sentymentem.

,,Koszmarny Karolek. Wariacje z królową" to ciekawy zbiorek, opisujący codzienne życie Karolka i jego rodziny, ale doskonale nada się też w okresie przedświątecznym, gdyż połowa książki dotyczy Bożego Narodzenia.Moja ocena: 5/6

6 komentarzy:

 1. Niestety nie miałam okazji zapoznać się z Karolkiem, ale chętnie nadrobię zaległości. Szkoda tylko, że historie w książeczkach się powtarzają. A dla dzieci od jakiego wieku przeznaczona jest ta lektura?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że czwarta klasa podstawówki spokojnie może czytać Karolka, a może też trzecia.

   Usuń
  2. Mój brat czyta Karolka od pierwszej klasy i bardzo go lubi :)

   Usuń
 2. Książka idealna na prezent dla dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne są książeczki o Koszmarnym Karolku.

  OdpowiedzUsuń