poniedziałek, 12 grudnia 2016

Gra Lokomotywa - GRAiMY

,,Stoi na stacji lokomotywa..." - ten wiersz zna chyba niemal każdy z nas. Wielokrotnie jest wygłaszany na szkolnych konkursach recytatorskich. Nie ma więc się czemu dziwić, że na podstawie wiersza powstała gra.


Pudełko do gry jest małe, poręczne, usztywniane. W środku znajduje się 8 tabliczek dla 4 graczy + 2 dodatkowe i książeczka z instrukcją.Na początek trzeba ,,wydusić" z kartoników wszystkie elementy...... zasłonić obrazki, by można rozpocząć rozgrywkę.


Zanim przystąpimy do rozgrywki dobrze jest przeczytać wierszyk zamieszczony na początku książeczki. Celem każdego gracza jest ułożenie wszystkich kartoników w swoim kolorze + 2 dodatkowych. Jeśli gra dwóch graczy mogą oni układać po dwa kolory.

Możemy zaczynać rozgrywkę. Pierwszy zaczyna najmłodszy gracz. Po kolei każdy odsłania po dwa kartoniki (najpierw jeden, potem drugi). Jeżeli pierwszy kartonik jest w jego kolorze, gracz bierze go do siebie. Jeżeli oba są w jego kolorze - bierze obydwa. Jeśli pierwszy nie jest w jego kolorze - zostawia go odkrytego i odsłania drugi. Jeśli pasuje - bierze go. Trzeba pamiętać o tym, że pierwszy odkryty kartonik można zabrać wtedy, gdy pasuje ,,przed" lub ,,po", czyli np. mamy już kartonik z wagonem 5 i 7, odkrywamy kartonik z 6, 4 lub 8 - możemy go wziąć. Jeżeli odwrócone kartoniki nie pasują gracz zasłania oba i do odsłaniania przystępuje kolejny gracz.


Wygrywa gracz, który ułoży komplet wagoników - wszystkie po kolei w swoim kolorze + 2 dodatkowe.

Odnośnie wykonania gry muszę przyznać, że jest bardzo staranne, myślę, że nie popsuje się po wielu rozgrywkach. Niestety, instrukcja nie jest dla mnie już aż tak oczywista. Jest to napisane w taki sposób, że ja, osoba dorosła, mam problem ze zrozumieniem zasad gry. Niemniej, podziwiam za pomysł stworzenia gry na podstawie znanego wielu wiersza.


Za grę dziękuję GRAiMY i projektowi Grajmy!

Wpis powstał w ramach projektu Grajmy


Gra bierze udział w wyzwaniu
2 komentarze:

  1. Instrukcja powinna być napisana zrozumiale. To duży minus.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam tej gry, ale wydaje się całkiem fajna.

    OdpowiedzUsuń