sobota, 20 sierpnia 2016

Nowości #83

W tym tygodniu trzy książki wzbogaciły domową biblioteczkę. Kojarzycie którąś?

,,Jeszcze żyję..." Joanna Tlałka-Stovrag

Pozycja dla Pauliny, ale ja też ją chyba przeczytam.


Prawdziwa, wzruszająca historia dwojga młodych ludzi - dziewczyny z Krakowa i chłopaka z Sarajewa. Bohaterowie tej opowieści, wbrew wielu przestrogom i przeciwnościom - bo ona katoliczka, a on muzułmanin, walczyli o uczucie. To historia o miłości, rozłące, nadziei i wojnie. Tragizm wojny na Bałkanach nie został tu przedstawiony poprzez świat fikcji, jest realny, a przez to bliski każdemu człowiekowi.Ich losy zainteresowały kiedyś Waldemara Milewicza - legendę polskiego dziennikarstwa - który nakręcił o nich film. Teraz oni na kartach tej książki wspominają jego. Lektura dla młodszego i starszego pokolenia, którą czyta się jednym tchem.Autorka - Joanna Stovrag - jest tłumaczką języka chorwackiego, bośniackiego i serbskiego. W czasie wojny na Bałkanach towarzyszyła Waldemarowi Milewiczowi jako tłumacz w wyjazdach organizowanych przez TVP.Lektura dla młodszego i starszego pokolenia, bo o wielkim uczuciu, rozłące, rozterkach... sprawach zawsze i wszędzie aktualnych, choć ich tło bywa zmienne. Tłem książki jest wojna w Bośni, o której Polacy nigdy tak naprawdę nie wiedzieli za wiele, choć kraj ten jest oddalony od nas zaledwie o tysiąc kilometrów. W lipcu ubiegłego roku minęło 11 lat od masakry w Srebrenicy, a jej sprawcy do tej pory nie zostali rozliczeni; w listopadzie - 11 lat od zakończenia konfliktu, który stał się "wyrzutem sumienia Europy".

,,Bezcenny" Lauren St John

Bardzo chcę zapoznać się z tą książką, od księgarni Tania książka.


Pierwszy tom bestsellerowej trylogii Lauren St John
Piętnastoletnia Casey mieszka w ponurym londyńskim wieżowcu w Londynu i pracuje jako wolontariuszka w szkółce jeździeckiej. Marzy o zwycięstwie w elitarnym konkursie Badminton Horse Trials. Kiedy ratuje wygłodzonego, na wpół dzikiego konia, zaczyna wierzyć, że nic nie jest niemożliwe... Nie bierze jednak pod uwagę konsekwencji kryminalnej przeszłości swego ojca ani wpływu chłopaka o ciemnych oczach, w którym z całych sił stara się nie zakochać. Czy Casey przekona się, że bez względu na to, jak wysoko skacze i jak szybko potrafi galopować, nie ucieknie od przeszłości?

,,Maks podejmuje wyzwania" Katarzyna Zychla

Mam całą serię, więc chciałam mieć też najnowszy tomik, od księgarni Tania książka.


Maks to bardzo ambitny hipopotamek, który z wielkim zapałem zdobywa nowe umiejętności. Tym razem czeka go wiele wyzwań, m.in. występ na arenie cyrkowej i udział w konkursie na najlepszą rymowankę. Czy nasz mały bohater przezwycięży tremę?

2 komentarze:

  1. "Jeszcze żyję..." już za mną. Piękna historia, prawdziwa. W przyszłym tygodniu opublikuję jej recenzję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe nabytki. Czekam na recenzje.

    OdpowiedzUsuń