wtorek, 16 sierpnia 2016

,,Nocna tęcza" Claire KIng

Wydawnictwo: Pascal
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 336
Półka: posiadam
Do kupienia: Pascal

Gdybym zobaczyła tę książkę w księgarni z pewnością bym się w nią nie zaopatrzyła, bowiem krótki opis na tylnej okładce niespecjalnie mnie zaciekawił. Pewnego dnia w moim domu czekała na mnie niespodziewana przesyłka od wydawnictwa Pascal. Wtedy nie czułam do niej wielkiej sympatii, jednak nieco później postanowiłam się z nią zapoznać.

Pea mimo tego, że ma 5,5 roku musi zmagać się z problemami. Matka po śmierci męża i drugiego dziecka (nie jest dokładnie powiedziane, czy zmarło po porodzie, czy jeszcze przed) cały czas spędza w łóżku, nie zajmując się córką. Na domiar złego jest w kolejnej ciąży, więc jest zmęczona, ma humory. Pea musi zajmować się sobą. Na szczęście towarzyszy jej inna 4-letnia dziewczynka.

Narracja prowadzona jest z punktu widzenia pięciolatki. Dziewczynka jest nad wyraz dojrzała, w końcu co najmniej od kilku miesięcy musi radzić sobie sama, zajmować się domem i matką. Ważną rolę w powieści odgrywa także nieznajomy mężczyzna, którego przeszłość poznajemy stopniowo. Choć początkowo byłam nastawiona do książki dość niechętnie, to bardzo szybko wciągnęłam się w lekturę i bardzo szybko dobrnęłam do jej zakończenia.

Publikacja uświadamia i pokazuje, jak zawiłe mogą być relacje dziecka z rodzicem, jak czujemy się po stracie bliskich osób, na jaki sposób możemy sobie poradzić z samotnością. Nie jest to książka łatwa, jednak dzięki baśniowej otoczce czyta się ją bardzo szybko. Wątek z przyjaciółką bohaterki był dla mnie dość przewidywalny, ale możliwe, że Was zaskoczy.

,,Nocna tęcza" to powieść dla dojrzałych czytelników, po którą pewnie bym nie sięgnęła. Szczerze przyznam, że miałabym czego żałować, gdyż powieść jest naprawdę godna polecenia.

Moja ocena: 5,5/6

Za książkę-niespodziankę dziękuję wyd. Pascal


3 komentarze:

  1. Opisy na tyłach książki nie zawsze się sprawdzają niestety :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Twoje polecenie mi wystarczy. Zapisuję sobie ten tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Nie myślałam, że ta książka może być aż tak dobra. W takim razie będę miała ją na uwadze.

    OdpowiedzUsuń