wtorek, 2 sierpnia 2016

,,Chciwość" Marta Guzowska

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 384
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

,,Chciwość" Marty Guzowskiej to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki i na tę chwilę ostatnie. Postać Simony zupełnie nie przypadła mi do gustu, ale może w przypadku drugiej serii pisarki będzie lepiej?

Po książkę sięgnęłam zaintrygowana fabułą, bo kogo nie zainteresowałby taki opis: ,,Gdy kieruje tobą żądza, jesteś zdolny do najgorszego. Simona to świetna archeolożka, znawczyni starożytnych kultur i ceniona specjalistka w swoim fachu. Pracuje na największych wykopaliskach na całym świecie. Ma też oryginalne hobby, kradzieże dzieł sztuki. W tym też jest świetna i podobnie ceniona. Różnica tylko taka, że kto inny ceni ją za pierwszy fach, a kto inny za ten drugi. No i ci drudzy zazwyczaj lepiej płacą. Pewnego dnia dostaje zlecenie kradzieży legendarnego złotego diademu pochodzącego ze skarbu Priama. Przyjmuje to zlecenie bez wahania. Honorarium jest warte ryzyka. Opracowuje inteligentny plan i wprowadza go w życie. Jak się okazuje nie ona jedna dostała to zlecenie. Czy można okraść złodzieja? Ile można poświęcić, gdy kieruje tobą żądza zysku? Czy warto ufać innym?"

W rezultacie otrzymałam mało wciągającą powieść z bardzo bezpośrednią główną bohaterką, która nie przebierając w słowach zwraca się typowo do czytelnika. Kobieta z pewnością jest osobą wyrazistą, doskonałą złodziejką, jednak jak wiadomo - takim też może powinąć się noga. Jak można się domyślić, tak też się dzieje, a koniec tych zdarzeń musicie doczytać sami. Zakończenie pozostało otwarte, gdyż Marta Guzowska planuje stworzyć z tego cykl.

Mimo wszystko, książkę przeczytałam w całości, bo nie miałam innej lektury na podróż, a nie chciałam siedzieć przez kilka godzin, patrząc się bezczynnie w okno. W jakimś stopniu wciągnęła mnie swoją fabułą, jednak nie mogę zaprzeczyć, że gdybym miała do wyboru inne lektury z ,,Chciwością" szybko bym się pożegnała. Po prostu nie zaiskrzyło.

,,Chciwość" to kryminał, który nie każdemu przypadnie do gustu. Jeśli lubicie wyraziste główne bohaterki, dość zagmatwaną fabułę, wspaniałych złodziei, którym może powinąć się noga to coś dla Was. Ja książkę uważam za średnią, ale może w Waszym odczuciu będzie wybitna. Przekonajcie się sami.

Moja ocena: 3.5/6

5 komentarzy:

 1. Czytałam i moja ocena jest podobna...

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach ten kryminał. Szkoda, że Ciebie jednak zawiódł.

  OdpowiedzUsuń
 3. A mi się podobał. Lekka książka na wakacje idealna

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że w Twoim odczuciu książka jest średnia. Mimo to nie skreślam jej całkowicie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że tak ją odbierasz. Mimo wszystko, dzięki, że teraz przekazałaś go mnie, może będzie odpowiednia na jedną z moich podróży pociągiem do Wawy ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń