środa, 20 lipca 2016

Scrabble (wersja polska i rosyjska)

Scrabble z polskimi literami kupiłam już jakiś czas temu. Podczas wizyty w Kaliningradzie skusiłam się też na wersję rosyjską (28 złotych). Z racji tego, że w obie gry gra się tak samo, opisze je w jednym wpisie.


Zestaw składa się z czterech podstawek (jedynie w wersji polskiej) i kompletu literek oraz planszy. Polska plansza jest kartonowa, ale nie chce leżeć prosto, rosyjska jest bardziej papierowa, może mniej trwała, ale na pewno wygodniejsza.


Na początek gry każdy dostaje po 7 literek, które układa w swoim rządku, aby inni ich nie widzieli. Gra rozpoczyna się na środkowym polu pierwszą wylosowaną literką. Do niej dokłada się kolejne, tworząc nowe wyrazy. Ważne jest, by zahaczać o dobrze punktowane pola (te kolorowe). Trzeba zwracać uwagę na to, czy mnożona jest literka, czy całe słowo.


Gra się tak długo, aż nie skończą się literki, wyrazy do ułożenia. Ważne jest, by pamiętać o tym, że wyrazy we wszystkich rządkach muszą być zgodne, dlatego nie można tworzyć nowych słów, gdyby w jakiś sposób kolidowały z tymi już ułożonymi.


Gra zajmuje z godzinę. Zależy też od tego, jakie literki się komu trafią i jak szybko będziemy wymyślać nowe słowa. My zdecydowanie wolimy wersję rosyjską, bo szybciej nam się wymyśla słowa.

Moja ocena: 5/66 komentarzy:

 1. Na polską wersję tej gry chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatni raz grałam w scrabble u mamy w bibliotece, hmm.. miałam wtedy ok 7 lat :D Czyli dawno temu, kiedyś było fajnie - dzieci przychodziły grać w fajne gry, a nie na komputery, integracja była, śmichy chichy, super czasy.. No zagrałabym jeszcze kiedyś, nie powiem :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka jakoś nie pała miłością do scrabbli. Popracuję nad tym ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mamy Scrabble i czasem wieczorkiem z Narzeczonym gramy :-).

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam wersję polską i gram dość często, nasza lepsza :P

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń