poniedziałek, 18 lipca 2016

,,Ściśle tajne" i ,,Dotyk zła" Alex KavaWydawnictwo: HarperCollins
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 336
Półka: z biblioteki
Do kupienia: Gandalf

Dziś zapraszam Was na pierwszy i ostatni tom serii kryminalnej autorstwa Alex Kavy, której twórczość znam dość dobrze, gdyż do tej pory udało mi się zapoznać z ok. 10 jej kryminałami.

Minimalne obsunięcia terenu nie są w niektórych częściach świata niczym dziwnym. Nikt jednak nie spodziewał się tego, iż ten kataklizm może spowodować tak wielkie szkody, że rządkowy ośrodek badawczy zniknie całkowicie pod ziemią. Na miejsce została wezwana ekipa z psami oraz agentka Maggie O'Dell. Dwójka głównych bohaterów miała zbieżne cele - kobieta chciała dowiedzieć się prawdy, Ryder miał zadbać o to, by nie ujrzała ona światła dziennego.

Książki autorki lubię za ich realizm i za to, że bardzo szybko się je czyta. Co prawda, ,,Ściśle tajne" czytałam kilka dni, ale działo się tak tylko z tego powodu, ze przygotowywałam się do ostatniego egzaminu i nie miałam wielkiej ochoty na lekturę. Niemniej, bardzo podobała mi się najnowsza książka pisarki kryminałów. Przeszłość przeplata się z teraźniejszością, co zdecydowanie dodaje powieści uroku.

Alex Kava stara się czerpać z rzeczywistości, która ją otacza, z wydarzeń, które miały miejsce naprawdę obecnie lub jakiś czas temu. Tym razem także wzorowała się na prawdziwych zdarzeniach. Wydarzenia opisane w najnowszym tomie serii są co najmniej zatrważające.

,,Ściśle tajne" to kolejna ciekawa pozycja w dorobku tej pisarki. Nie trzeba czytać wszystkich tomów, by zorientować się w fabule. Nie polecam też zaczynania lektury typowo od tej części, lepiej poznać choć fragmentarycznie kilka początkowych.

Moja ocena: 5/6

~*~


Wydawnictwo: Harlequin
Data wydania: 2003
Format : Książka
Liczba stron: 512
Półka: z biblioteki
Do kupienia: Empik (e-book)

Twórczość Alex Kavy lubię, choć zdecydowanie za rzadko ją czytam. Idąc za ciosem, po przeczytaniu ,,Ściśle tajne", postanowiłam także zapoznać się z tomem, od którego wszystko się zaczęło - ,,Dotykiem zła".

Kilka dni temu zaginął chłopiec. Istniało podejrzenie, że został uprowadzony przez ojca, z którym nie można było się skontaktować. Tak było do czasu, gdy pewna nastoletnia para nie odnalazła jego pokaleczonego ciała przy wodzie. Szeryf nigdy nie miał do czynienia z tego typu śledztwem. Dodatkowo schemat zbrodni był bardzo podobny do tego wykorzystywanego przez pewnego seryjnego mordercę. Problem w tym, że ten drugi został stracony kilka miesięcy wcześniej... Czy naprawdę był winny śmierci aż trzech chłopców? Na miejsce zostaje wysłana Maggie O'Dell, która ma sporządzić profil mordercy.

Muszę przyznać, że Alex Kava zaserwowała sobie bardzo udane wejście. Pierwszy tom cyklu, choć nieco przewidywalny, uplasował się na bardzo wysokim poziomie. Po przeczytaniu wyrywkowo kolejnych tomów muszę przyznać, że w większości przypadków są one równie dobre, co pierwowzór. W ,,Dotyku zła" pisarka skupiła się także dość szeroko na warstwie psychologicznej i obyczajowej. Możemy lepiej poznać szeryfa, jego bliskich. Poczuć, jak czuję się żądna sławy dziennikarka, której dziecko zostaje uprowadzone.

Napięcie jest bardzo umiejętnie stopniowane. Podejrzanych jest kilku i niemal do samego końca nie wiadomo, który z nich naprawdę jest odpowiedzialny za śmierć chłopców i dlaczego to robił. Czy szeryfowi i agentce specjalnej FBI uda się schwytać mordercę, czy uda mu się wymknąć tej dwójce, by mordować kolejne dzieci?

,,Dotyk zła" to dobrze skonstruowany kryminał, który co prawda jest trochę przewidywalny, jednak czyta się go niesamowicie szybko. Bardzo wciąga i sprawia, że jak najszybciej chcemy poznać jego zakończenie. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości Alex Kavy, zachęcam do zmiany tego stanu rzeczy.


Moja ocena: 5/65 komentarzy:

 1. Czytałam jedną powieść tej autorki, ale jakoś mnie do siebie nie przekonała...

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja się jeszcze nie zawiodłam na książkach tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozejrzę się za książkami tej pisarki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy nie słyszałam o tej autorce ale na pewno rozejrzę się za tymi tytułami :)

  Pozdrawiam i zapraszam na mojego bloga :)
  http://czarodziejka-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja znam twórczości autorki, mimo Twoich dobrych opinii wciąż nie czuję się przekonana do żadnej z książek, jakoś klimat mi nie leży.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń