niedziela, 17 lipca 2016

,,Podręcznik skautingu" Praca zbiorowa

Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 178
Półka: posiadam
Do kupienia: Tania Książka

Książek o harcerstwie powstało naprawdę sporo, jednak z takim poradnikiem spotykam się po raz pierwszy. Mimo tego, że kosztuje 60 złotych z chęcią kupiłabym go w promocji, co też zresztą uczyniłam i teraz mam dwa egzemplarze tej pozycji.

Publikacja została wydana w dużym formacie, w sztywnej oprawie. Ma naprawdę dużo zdjęć, ilustracji, czy innych rysunków. Podoba mi się, że została utrzymana w trzech kolorach - fioletowym, zielonym i pomarańczowym, dzięki czemu autorzy uniknęli efektu pstrokacizny. Przedmowę napisał Bear Grylls, którego bardzo cenię za serię ,,Misja. Przetrwanie". 

Książka została podzielona na 7 głównych rozdziałów - Na łonie natury, Świat wokół Ciebie, Namioty i biwakowanie, Umiejętności nawigacyjne, Narzędzia i gadżety, Ogniska, jedzenie i gotowanie, Pierwsza pomoc i przetrwanie. W sumie podobała mi się większość materiałów, jednak początek o historii skautingu był nieco nużący. Podobnie było z niektórymi podrozdziałami z ognisk i sznurami. Odnośnie tych ostatnich nie jestem przekonana, czy korzystając z instrukcji harcerze byliby w stanie krok po kroku je wykonać.

Podoba mi się, że rozdziały są aż tak różnorodne. Sama czcionka jest dość mała, w ramkach większa. Niezwykle interesujące okazały się dla mnie zestawienia typu Najpiękniejsze polskie motyle, Polskie ryby, Tropienie po śladach. Przypadło mi do gustu także to, że pozycja jest wolna od reklam. Są co prawda polecone niektóre produkty, ale pod względem jakości faktycznie mogą być warte uwagi. Jak autorzy wspomnieli, książka jest przeznaczona nie tylko dla harcerzy, ale i osób, które chcą podróżować same lub w gronie rodzinnym, czy ze znajomymi.

Nie może być jednak tak kolorowo, denerwowało mnie bowiem to, że jak powszechnie wiadomo, czyta się od lewej do prawej, a nie z góry na dół. Nie rozumiem więc powodu, dla którego autorzy przy tworzeniu instrukcji kolejne numerki dodawali z góry na dół, zamiast obok siebie. Nie mogę pojąć też z tego powodu, że w niektórych przypadkach było z lewej do prawej. Radziłabym zachować konsekwencję. W tej publikacji jest naprawdę wszystko - począwszy od zakupów namiotu, czy butów, poprzez rozkładanie tego namiotu, budowanie tipi, rozpoznawanie śladów zwierząt, znaki patrolowe, węzły, rozpalanie ogniska poprzez sposoby gotowania, aż po to, jak przetrwać na łonie natury, pierwszą pomoc i bardziej ekstremalne rzeczy - jak przeżyć lawinę, jak przetrwać w śniegu i mrozie, jak ratować się przed błotem i ruchomymi piaskami, co zrobić, aby nie zatonąć i jak przetrwać pożar lasu.

,,Poradnik skautingu" to niezwykle ciekawa i pomocna publikacja nie tylko dla harcerzy. Co prawda, cena jest trochę zaporowa, ale w jakiejś fajnej promocji można się na nią skusić. Z pewnością będę do niej zaglądać jeszcze nie raz. Najpierw można przeczytać całą, a później wracać do wybranych fragmentów. Dla miłośników podróżowania to pozycja niemalże obowiązkowa. Jeśli jednak przeraża Was ta cena i wolicie bardziej książki fabularne mogę polecić serię Beara Grylls'a ,,Misja: Przetrwanie", w której także jest trochę o survivalu.

Moja ocena: 5,5/6

Za egzemplarz książki dziękuję księgarni 
Książka bierze udział w wyzwaniu
4 komentarze:

 1. Dla harcerzy to na pewno nie lada gratka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja się nie skuszę, ale może mój bratanek? Podpytam się go.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziwne, rzeczywiście powinno być od lewej do prawej i byłoby super. Ale wspaniała publikacja i tak. Coś dla nas, my dużo biwakujemy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dla kogoś, kto się tym interesuję to na pewno ciekawe, ale to dziwne rozplanowanie tekstu mnie zastanawia...

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń