środa, 8 czerwca 2016

Gra edukacyjna Kosmos

Planszowych gier edukacyjnych chyba nigdy nie miałam, dlatego tym chętniej postanowiłam skusić się na Kosmos, gdy wypatrzyłam go w biedronkowej promocji za 8 złotych. Czułam, że nawet, jeśli mi się nie spodoba nie będzie to wielka kwota, której wydania będę później żałować.


W pudełku znajdują się 4 pionki, czerwona kostka do gry (co jest miłym urozmaiceniem), karty z pytaniami, żetony z oznaczeniami planet oraz te z planetami. Plansza do gry jest wkomponowana w dolną pokrywę pudełka.
Instrukcja jest dość zwięzła, jednak bardzo dobrze objaśnia cel naszej gry. Przed przystąpieniem do rozgrywki dobrze zapoznać się i postarać zapamiętać, jak najwięcej pytań z kart, gdyż bardzo nam się to przyda. Grę rozpoczyna najmłodsza osoba lub ta, która jako ostatnia była w planetarium. Żetony umiejscawia się w drugiej pokrywie pudelka, a karty tasuje i kładzie obok.


Pierwsza osoba rzuca kostką i przesuwa się o tyle pól do przodu, ile wskazała jej kostka. Następnie rzuca jeszcze raz i liczba oczek wskazuje na które pytanie z karty gracz będzie musiał odpowiedzieć (na każdej karcie jest po 6 pytań). Pytanie zadaje inny gracz. Prawidłowa odpowiedź upoważnia odpowiadającego do wzięcia jednego żetonu SYMBOLU (dwie plansze poniżej). Gdy odpowie źle - nic się nie dzieje. Wylosowaną kartę odkłada się na spód stosika. Przy kolejnych rzutach można iść pionkiem do przodu lub do tyłu, jednak nie można mieszać tych dwóch kierunków przy jednej kolejce.Gdy przypada nasza kolej trzy symbole danej planety (2 plansze u góry) możemy wymienić na jedną planetę (zdjęcie poniżej). Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze na Księżyc i będzie miał najwięcej zdobytych planet. Gdy komuś uda się zdobyć osiem planet w nagrodę otrzymuje specjalny żeton ze Słońcem. W przypadku takiej samej liczby planet pod uwagę brane są dodatkowo żetony z symbolami.


Aby nie było tak łatwo, na graczy czekają utrudnienia. Gdy nasz pionek stanie na polu z zielonym znakiem zapytania przeciwnik bierze kartę i zadaje nam dodatkowe pytanie. Pole z czerwonym +1 oznacza, że losujemy dodatkowy jeden żeton z symbolem. Pole z czerwonym -1 powoduje, że gracz z prawej zabiera nam jeden wybrany żeton z symbolem. Pole z fioletowymi strzałkami daje nam możliwość wymiany dowolnym żetonem z przeciwnikiem. Inny gracz jednak nie musi się zgodzić na tę wymianę. Pole z niebieskim wykrzyknikiem to gra va bank - gracz stawia trzy żetony, ciągnie kartę i odpowiada na pytanie. Jeśli odpowie poprawnie wygrywa żeton z planetą, jeśli nie - traci trzy postawione żetony.


Uważam, że gra jest dobrą formą nauki, ale nie wyobrażam sobie zapamiętania wszystkich odpowiedzi z kart, a gdy nie będziemy znali większości gra nie ma sensu, bo nigdy nie uda nam się nic wygrać. Niemniej, gra edukacyjna Kosmos na pewno spodoba się miłośnikom planet i tym, którzy interesują się tą tematyką.


Moja ocena: 4,5/6

Gra bierze udział w wyzwaniu


4 komentarze:

 1. Podoba mi się, gdy ja byłam mała podobnych gier było zdecydowanie mniej ;) Chętnie bym pograła.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. ooo, bardzo fajna gra, te4ż by mi się spodobała ^^

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniała. Chciałabym nią zagrać. Przydałaby mi się kiedyś do biblioteki dla dzieciaków. Super sprawa.

  OdpowiedzUsuń