czwartek, 5 maja 2016

,,Miejsce dla dwojga" Richard Paul Evans

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 272
Półka: posiadam
Do kupienia: Znak

Myślę, że twórczość Richarda Paula Evansa można z powodzeniem przyrównać do książek Nicholasa Sparksa. Obaj panowie piszą bardzo wzruszająco, życiowo, zmuszając swoimi powieściami czytelników do przemyśleń. ,,Miejsce dla dwojga" to czwarta część ,,Dzienników pisanych w drodze" Richarda Paula Evansa, którą można czytać jako oddzielną powieść, jednak polecam zapoznawanie się z tą serią od początku, co zresztą uczyniłam.

Jeszcze niecały rok wcześniej Alan miał wszystko, o czym mógłby zamarzyć - kochającą żonę, dobrze prosperującą firmę reklamową, wspólnika, któremu, wydawałoby się, mógł zaufać, mnóstwo klientów. Nic nie zapowiadało tragedii. Pewnego dnia jego żona spadła z konia, doznała urazu kręgosłupa, miesiąc później zmarła. Wspólnik oszukał Alana, mężczyzna stracił wszystko, został bez dachu nad głową. To właśnie wtedy postanowił wyruszyć do Key West na Florydzie, najdalej wysuniętego miejsca od miasta, w którym mieszkał z żoną. Przez 4 tomy trzy razy musiał zrezygnować z wędrówki. Czy tym razem także wróci na swoją drogę? Czy zrozumie, że to nie wędrówka powinna stać się sensem jego życia?

Pisząc ten wpis, nie mogę skupić się jedynie na czwartej części serii. Moim zadaniem jest ukazać, jak zmieniał się Alan przez wszystkie książki cyklu. Pierwsza publikacja to śmierć żony i początkowa wędrówka, druga - przymusowy przystanek, lepsze zapoznawanie się z Angel/Nicole, na końcu trzeciej dowiadujemy się o tym, że jest bardzo chory, koniec czwartej to poważna choroba najbliższej mu osoby. Jestem ciekawa, co czeka na czytelników w części piątej.

Na początku każdej pozycji została przedstawiona mapka narysowana przez Alana, obrazująca jego drogę, którą przebywa w danym tomie. Następnie na początku każdego rozdziału jest jakaś krótka lub czasem dłuższa myśl z dziennika głównego bohatera. Mężczyzna po śmierci żony stracił sens życia, chciał się zabić, jednak nie mógł tego zrobić, gdyż obiecał ukochanej, że będzie żył. Jego wędrówka ma na celu nie tylko dojście do Key West na Florydzie i poradzenie sobie ze stratą żony. Po drodze spotyka osoby, którym to on pomaga, choć zupełnie nie był na to przygotowany. Czwarty tom to także wątek miłości dwóch kobiet zakochanych w jednym mężczyźnie. Czy Alan zdecyduje się na nową miłość?

,,Miejsce dla dwojga" Richarda Paula Evansa to czwarty tom ,,Dzienników pisanych w drodze", najdłuższej serii pisarza. Jestem ciekawa, z iloma częściami jeszcze będę miała okazję się zapoznać. Wszystkie cztery publikacje czytałam jedna po drugiej i uważam to za najlepsze rozwiązanie. Jedną książkę czyta się średnio 3-4 godziny, więc jedna książka jest idealna na jeden dzień. Droga Alana udowadnia, że odejście najbliższej osoby może być dla nas końcem świata, ale jednocześnie stara się pokazać, że w jakiś sposób musimy się z tym uporać, choć wiadomo, że nie będzie to łatwe. ,,Dzienniki pisane w drodze" to bardzo emocjonalna seria, którą polecam każdemu z Was. 


Moja ocena: 5,5/6

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak.5 komentarzy:

 1. Musiałabym zacząć od pierwszego tomu tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na tę powieść mam wielką ochotę, tylko czasu wolnego niestety brak.

  OdpowiedzUsuń
 3. Serii jeszcze nie poznałam, ale zapowiada się emocjonująca podróż :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytałam co prawda ani Sparksa, ani tego pana, ale obaj zapowiadają się świetnie. Szkoda, że nie jest to pierwszy tom, ale (mimo tego że nie wiem, co się stało wcześniej) zapowiada się ciekawie
  Pozdrawiam i zapraszam
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że to część cyklu, ale książek autora kompletnie nie znam. Czytałam natomiast jedną Sparksa, więc mniej więcej wiem, o czym mowa. :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń