niedziela, 8 maja 2016

,,Kroniki Spiderwick" Holly Black,Tony DiTerlizzi


Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 240 + 384
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Holly Black i Tony DiTerlizzi stworzyli pięcioksiąg serii fantastycznej, przeznaczonej dla młodszych czytelników. Z racji tego, że tomy są jednak dość krótkie w Polsce całość została wydana w dwóch księgach.

Przeprowadzka do nowego domu nie zawsze musi oznaczać coś dobrego. Trójka rodzeństwa po rozwodzie rodziców przeprowadza się z matką do domu, należącego do ich starszej krewnej, którą uważa się za niezdrową na umyśle. Już krótko po przeprowadzce wydaje im się, że w ścianie jest wiewiórka. Po zrobieniu dziury znajdują tam tylko jakieś śmieci. Po wypróbowaniu szybu jeden z braci dostaje się do tajemniczej biblioteczki. Czy to, co tam znajdzie zaważy na dalszych losach rodzeństwa?

Gdy zamawiałam obie księgi, skusiłam się przede wszystkim kierowana ich promocyjną ceną. Za całą serię zapłaciłam bowiem jedynie 20 złotych. Uznałam, że nawet jeśli mi się nie spodoba, to żal nie skorzystać. Do lektury przystąpiłam jakiś miesiąc po zakupie i nie żałuję. Pierwszą księgę, mimo tego, że ma 240 stron, czytałam zaledwie godzinę. Lektura drugiej zajeła mi 1,5 godziny. Spowodowane jest to sporą czcionką, małą ilością tekstu na poszczególnych stronach i licznymi, często całostronicowymi ilustracjami.

Książek o nawiedzonych domach jest naprawdę sporo, dlatego bardzo cieszę się, że tym razem akcja w większości dzieje się własnie poza miejscem zamieszkania. Okolica też doskonale nadaje się do przeprowadzenia fantastycznej akcji porywaczy i innych zdarzeń. Sporą rolę odgrywają w tej serii magiczne stworzenia, gobliny, smoki, krasnoludy, chochliki itp. Całość czyta się naprawdę szybko. Seria bardziej spodoba się młodszym czytelnikom, ale nastolatkowie także powinni być nią usatysfakcjonowani.

,,Kroniki Spiderwick"  to naprawdę elegancko wydana seria, zawierająca pięć części serii, którą warto zakupić w promocyjnej cenie. Myślę, że jak za 20 złotych, jak najbardziej warto się na nią skusić. Gdybym zapłaciła za nią cenę okładkową czułabym się bardzo zawiedziona ze względu na krótki czas lektury, ale jak za kwotę, którą za nią zapłaciłam, to cieszę się, że się z nią zapoznałam. Zakończenie jest bardzo zadowalające, ale wydaje mi się, że zostało ono zbyt mało obszernie potraktowane.

Moja ocena: 5/6

Książki biorą udział w wyzwaniu7 komentarzy:

 1. Takie szybkie czytanie oznacza dobrą lekturę. Cena naprawdę przystępna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa fabuła i przystępna cena :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze? Nie jestem przekonana. To znaczy dla młodszych oczywiście, sądząc z opisu powinno im się spodobać, ale dla nastolatki... Chyba nie moje klimaty :)
  Pozdrawiam!
  Czytam, piszę, recenzuję, polecam

  OdpowiedzUsuń
 4. Widziałam ją w bibliotece. Po Twojej recenzji trochę żałuję, że nie zgodziłam się jej przeczytać, ale wczorajsza wizyta uświadomiła mi, że będę miała szansę. ;) Pewnie jakoś w wakacje spróbuję. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam jeszcze w starym wydaniu, pięciotomowym. Te nowe okładki były projektowane z okazji 10-lecia serii. Piszę bloga w oparciu o serię, zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa seria, chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń