poniedziałek, 25 kwietnia 2016

,,Basia i wolnośc", ,,Samo dzielny. Wstaje sam", ,,Samo dzielny. Lepiej wie" Zofia Stanecka

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 24 
Półka: posiadam
Do kupienia: Egmont

Zofia Stanecka to bardzo znana pisarka, zasłynęła głównie serią o Basi oraz współtworzeniem cyklu książeczek ,,Czytam sobie". Jej najnowsza powieść ,,Basia i wolność" opowiada o wyzwoleniu Polski.

Rodzina Basi postanowiła udać się na wystawę, jednak dziewczynka nie była z tego powodu zbyt zadowolona. Chciała w tym czasie zająć się czymś innym. Rodzice wytłumaczyli jej, że oczywiście może mieć swoje zdanie, ale jeśli ona nie pójdzie, ktoś inny będzie musiał zrezygnować z wystawy, aby z nią zostać. Ostatecznie zgodziła się pójść i całą rodziną opuścili dom. Na wystawie przedstawiano min. Polskę pod okupacją.


Książeczka o Basi ma nie tylko uczyć, ale także bawić, co Zofii Staneckiej udaje się znakomicie. Pod pozorem jednej historii udało jej się wpleść także inne wartości i zachowania, których warto przestrzegać, np. by nie hałasować w autobusie, nie ślizgać się po podłodze, nie wylizywać talerza w restauracji. Całość została uświetniona ilustracjami Marianny Oklejak, które są bardzo charakterystyczne dla tej serii.

,,Basia i wolność" nie jest zbyt obszerna, jednak czyta się ją bardzo szybko. Ma bardzo dużą czcionkę, jest wartościowa i wiele dzieci może utożsamiać się z Basią, gdyż jej historie są niezwykle autentyczne.

Moja ocena: 5/6 
~*~


Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 32
Półka: posiadam
Do kupienia: Egmont


,,Samo dzielny" to nowa seria wydawnictwa Egmont autorstwa Zofii Staneckiej przeznaczona dla 3-latków.

Samo to bardzo dzielny chłopczyk, który uważa, że sam może poradzić sobie z takimi czynnościami jak wstanie, ubiór, przygotowanie śniadania. Jego bliską koleżanką jest kotka Kluska, która zazwyczaj towarzyszy mu w jego poczynaniach. Niestety, nie wszystkie działania Samuela są realizowane w 100%, gdyż zawsze się pobrudzi albo coś rozsypie.

Na początku książki zostali przedstawieni bohaterowie, następnie została przedstawiona historyjka, na końcu znajdują się wskazówki dla rodziców od psychologa. Znajdują się tam takie podtytuły jak Co umie trzylatek? Dlaczego wspierać samodzielność? Jak wspierać?, które zajmują 2 strony. Na końcu można pokolorować Kluskę i Samo. Ogólnie książeczka jest dość nietuzinkowa pod względem ilustracji. Czcionka jest dość duża, została wydana w bardziej kwadratowym formacie, w sztywnej oprawie.

,,Samo dzielny. Wstaje sam" to pozycja ukazująca fakt, że niektóre czynności dla 3-latka są za trudne mimo, że chce je wykonać samodzielnie. Mimo wszystko powinniśmy wspierać dziecko w jego poczynaniach i, jak radzi psycholog, tak zaplanować dzień, aby nie musieć się śpieszyć.

Moja ocena: 5/6

~*~

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 32
Półka: posiadam
Do kupienia: Egmont

,,Samo dzielny. Lepiej wie" to książeczka z nowego cyklu o 3-latku, który chce być samodzielny.

Samo w nocy śnił się słoń, dlatego też kolejnego dnia postanowił udawać, że nim jest. Starał się chodzić jak słoń, udawał, że ma trąbę, chciał nawet odwiedzić ZOO, ale nie mógł, bo rodzice szli do pracy, a on do przedszkola. Na szczęście wyobraźnia Samo była bezgraniczna i kolejnego dnia chciał być samochodem.

Książeczka jest wydana w bardziej kwadratowym formacie w sztywnej oprawie z niecodziennymi ilustracjami i dość dużą czcionką. Na początku krótko zostali przedstawieni bohaterowie, tzn. Samo oraz rodzice i wychowawczyni z przedszkola, pani Róża. Na końcu znajdują się wskazówki dla rodziców od psychologa z takimi zagadnieniami jak Co umie trzylatek? Dlaczego należy szanować wyobraźnię dziecka? Jak wspierać? Na końcu są do pokolorowania dwa obrazki - oba z Samo i kotem Kluską.

,,Samo dzielny. Lepiej wie" to publikacja o bardzo bogatej wyobraźni dziecka, któremu wydaje się, że może być jakimś zwierzęciem lub przedmiotem. Nie ma się czym przejmować, taka zmiana szybko mija.

Moja ocena: 5/6

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Egmont.


Książki biorą udział w wyzwaniu1 komentarz: