środa, 27 kwietnia 2016

,,Bajki" Jean de La Fontaine

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2008
Format : Książka
Liczba stron: 96
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

Jean de La Fontaine to żyjący w XVII wieku pisarz, którego nazwisko jest dość rozpoznawalne. Jeśli chodzi o utwory najbardziej znane są ,,Kruk i lis" oraz ,,Żółw i zając", które także znalazły się w tym zbiorze.

Książka ma lekko usztywnianą okładkę i bardzo ładne żywe, kolorowe, naturalne ilustracje. Rzadko który wiersz zajmuje tylko stronę, zazwyczaj są na kilka. Cechą charakterystyczną tych bajek jest to, że wszystkie zawierają w sobie morał. Zazwyczaj zwracają uwagę na to, by doceniać to, co się ma, być uprzejmym dla innych, pomagać w potrzebie, nie chcieć się wzbogacić na krzywdzie innych. Bajki pokazują także, że nieuczciwość nie zawsze popłaca.

Z racji tego, że pisarz żył kilkaset lat temu, język także jest starodawny, ale zrozumiały dla wszystkich odbiorców. Utwory są wierszowane i przełożone przez kilku tłumaczy, lecz mimo to zachowały spójność. O autorze słyszałam sporo, ale nie miałam wcześniej okazji, by tak dokładnie zapoznać się z jego twórczością. Nie wiem, dlaczego ,,Dziewczyna z rozbitym dzbanem" została przetłumaczona jako ,,Dzban z mlekiem", ale nie będę w to wnikać.

Bajki Jeana de La Fontaine'a to ładnie wydany zbiór wierszowanych bajek. Mimo tego, że ma już 10 lat, nadal wygląda bardzo elegancko, nawet lepiej, niż niektóre wydane współcześnie. Ze swojej strony mogę jedynie go polecić, jeśli jeszcze nie znacie twórczości pisarza. Na samym końcu została zawarta krótka notatka o autorze.

Moja ocena: 5,5/6Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Siedmioróg.

Książka bierze udział w wyzwaniu


3 komentarze: