środa, 30 marca 2016

,,Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett

Wydawca: Znak
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 352
Półka: posiadam
Do kupienia: Znak

,,Tajemniczy ogród" Frances Hodgson Burnett to klasyczna opowieść, będąca lekturą szkolną, więc teoretycznie większość  z nas powinna ją znać. Nie pamiętam, czy ją czytałam, jednak na pewno kilkukrotnie oglądałam film.

Mary już od dzieciństwa była strasznie rozpieszczonym dzieckiem. Być może działo się tak za sprawą braku zainteresowania rodziców i tego, że służący usługiwali jej we wszystkim i spełniali jej zachcianki, gdyż nie chcieli by była niezadowolona. Po śmierci rodziców i większości służby przez cholerę zostaje wysłana do wuja, którego nigdy nie widziała. Jest to człowiek ze wszech miar nieuprzejmy, zrzędliwy, niezadowolony z życia. Niewątpliwie miała na to wpływ śmierć jego żony oraz chorowity syn. Czy Mary odnajdzie się w tym domostwie?

Wydań tej książki na pewno jest mnóstwo, jednak mnie bardzo zainteresowało najnowsze wydane nakładem wydawnictwa Znak. Jest ono niemal całe białe, z kwiatowym kluczem, w sztywnej oprawie. Do pełni szczęścia brakowało mi tylko czerwonej wstążeczki w funkcji zakładki. Dzięki temu publikacja byłaby jeszcze bardziej ekskluzywna. Niemniej, już w obecnym stanie robi fenomenalne wrażenie.

Pozycję czyta się szybko, z przyjemnością i sporym zainteresowaniem. Zaskoczyło mnie zaskoczenie, ostatni akapit. Za bardzo nie pamiętałam, jak ta klasyczna powieść się kończy. Jest to opowieść o przemianie bohaterów, pokonywaniu własnych słabości, walce o marzenia, zdobywaniu przyjaźni. Na pewno każdy z nas znajdzie w tej publikacji cząstkę siebie.

,,Tajemniczy ogród" to pięknie wydana klasyczna pozycja, którą warto mieć na swojej półce. Z przyjemnością będę do niej wracać i na pewno stanie na honorowym miejscu w domowej biblioteczce. Jeśli jesteście ciekawi ,,Powrotu do tajemniczego ogrodu" Holly Webb zapraszam na jutrzejszy wpis.

Moja ocena: 6/6

 Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak.


Książka bierze udział w wyzwaniu6 komentarzy:

 1. Mam bardzo wielki sentyment do tej książki. W swojej biblioteczce posiadam stare wydanie, mocno wysłużone ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. wspaniała, niezapomniana książka:) Każdy bibliofil powinien mieć ja w swoich zbiorach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mojej córce bardzo przypadła do gustu

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam ,,Tajemniczy ogród', ale na powyższe wydanie raczej się nie skuszę, gdyż strasznie nie podoba mi się okładka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna książka. Mój 10-letni siostrzeniec czytał ją ostatnio jako lekturę, więc wpisałam wiek 10+. Mam nadzieję, że może tak zostać.

  OdpowiedzUsuń
 6. O tak, Tajemniczy Ogród to zdecydowanie jedna z moich ulubionych książek. Mam kilka pozycji, do których chętnie powracam (mało kto to rozumie ;) po kilka razy. To Tajemniczy Ogród, Mały Książę, Pan Samochodzik i nieśmiertelna u mnie seria Tomka Alfreda Szklarskiego. Już kilka lat pracuję w dam-wid i muszę powiedzieć, że moi znajomi już rozpoznają niektóre książki, które czytam po kilka razy :) Głównie Małego Księcia, bo jest to dla mnie książka nie do pobicia. Ponadczasowa i uniwersalna – za każdym czytaniem rozumiem ją inaczej :) I tak samo jest z Tajemniczym Ogrodem. Co innego mnie zachwyca i co innego zwraca moją uwagę. I chociaż mogłabym cytować TO z pamięci, a moje półki uginają się pod różnymi wydaniami, to tego wydania nie mam i chyba kupię, żeby powiększyć swoją kolekcję :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń