czwartek, 31 marca 2016

,,Powrót do tajemniczego ogrodu" Holly Webb

Wydawca: Znak
Data wydania: 2016
Format : Książka
Liczba stron: 230
Półka: posiadam
Do kupienia: Znak

Holy Webb znana jest raczej z krótszych form dla dzieci o magicznych kotkach i pieskach, czy czarodziejkach. Tym razem pokusiła się o napisanie dalszych wydarzeń ,,Tajemniczego ogrodu". Czy jej się to udało?

Jest rok 1939, ma zacząć się druga wojna światowa. Dzieci z londyńskiego sierocińca muszą się ewakuować. Dzięki uprzejmości właścicieli mogą zamieszkać w posiadłości, do której swego czasu trafiła Mary po śmierci rodziców.  Emmie Rose nie może pogodzić się z tym, że musiała zostawić w Londynie ukochanego kotka-przybłędę. Na szczęście przypadkowo znajduje stare pamiętniki Mary, a z nich dowiaduje się o tajemniczym ogrodzie...

Gdy książka do mnie dotarła, nie miałam na nią szczególnej ochoty w tamtym momencie. Obawiałam się, co Holly Webb nam zaserwuje i jak pisarka sprawdzi się w nawiązaniu do klasycznego dzieła. Muszę przyznać, że jestem bardzo mile zaskoczona. Już od pierwszych stron wciągnęłam się w tę historię, a urywki z pamiętnika uświetniały lekturę. Bardzo podobało mi się także poprowadzenie wątku z kotem-przybłędą, czytając go byłam wzruszona.

Mimo tego, że tłem jest wojna jest ona bardzo dobrze wkomponowana w treść. Nie przeważa, nie przytłacza młodego czytelnika gromem zbrodni, który został wówczas popełniony. Większość wydarzeń skupia się na tajemniczym ogrodzie, choć oczywiście dom państwa także musiała dotknąć tragedia. Jestem pewna, że będziecie zaskoczeni, kim są właściciele domu. Ja w pewien sposób byłam.

,,Powrót do tajemniczego ogrodu" autorstwa Holly Webb to pięknie, ekskluzywnie wydana kontynuacja klasycznego ,,Tajemniczego ogrodu", która udała się pisarce znakomicie. Do pełni świetności brakowało mi czerwonej wstążeczki w funkcji zakładki. Zakończenie, podobnie jak u Frances Hodgson Burnett, pozostaje otwarte. Sami dopowiedzmy sobie, w jaki sposób ta historia mogła się zakończyć...

Moja ocena: 5,5/6

 Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Znak.Książka bierze udział w wyzwaniu7 komentarzy:

 1. Nie przepadałam za tajemniczym ogrodem, więc nie chcę do niego wracać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. "Tajemniczy ogród" czytałam kilka razy dlatego też z przyjemnością sięgnę po kontynuacje

  OdpowiedzUsuń
 3. Otwarte zakończenie zawsze rozwija wyobraźnię czytelnika.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetne są takie książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na książkę mam ochotę, tylko ta okładka... nie podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 6. Boję się takich kontynuacji, tego, że mogą zepsuć wspaniały efekt po swoich pierwowzorze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tajemniczy ogród?! Bardzo chętnie znów otworzę do niego furtkę! :)

  OdpowiedzUsuń