niedziela, 13 marca 2016

Gra + książka Zosia i jej ZOO

,,Zosia i jej ZOO" to jedna z moich ulubionych serii dziecięcych, gdyż jej bohaterami są zwierzęta z zagranicy, a główna bohaterka rozumie ich mowę. Gdy więc przez przypadek zauważyłam, że powstała gra Zosia i jej ZOO wiedziałam, że muszę ją kupić. Dodatkiem jest najnowsza publikacja ,,Niesforny miś polarny".


Koszt rynkowy gry to 44,90, książeczki 14,99, czyli razem ok. 60 zł. Na mojej ulubionej księgarni www.nieprzeczytane.pl można grę z książeczką kupić już za nieco ponad 20 zł, jest to więc prawdziwa okazja cenowa (to nie jest wpis sponsorowany, po prostu sama tam kupiłam).

Gra jest wydana w dużym kartonowym pudełku. Plansza do gry jest składana w kwadrat, składa się z czterech kwadratów. Do tego są 4 pionki, kostka, żetony i karty do gry.


Grać można na dwa sposoby. Jedna plansza przeznaczona jest do ratowania zwierząt. Każdy gracz rzuca kostką, może poruszać się w prawo lub lewo. Następując na dane pole może wygrać żetony. Dodatkowo są 3 ,,bonusowe pola", gdzie ponownie trzeba rzucać kostką. Liczba oczek wskazuje na naszą nagrodę lub karę - nic się nie dzieje, opuszczamy kolejkę, wygrywamy 1/2 żetony. Oprócz tego do tej gry wykorzystuje się karty (wyglądają mniej więcej jak te do gry w Piotrusia Pana). Tasuje się je, układa obrazkami do dołu, a w trzech okienkach układa trzy z góry. Żetony są potrzebne do uratowania/wykupienia zwierzęcia. Losując żetony nie możemy patrzeć jakiego są koloru. Najlepiej wykupywać zwierzęta za największą liczbę punktów. Żetony są w pięciu kolorach - czerwony, żółty, zielony. czerwony i brązowy i są też czarne bonusowe, które mogą zastępować każdy kolor. Wygrywa ta osoba, która zbierze najwięcej punktów z kart lub ma też czarne żetony. Gra kończy się w chwili, gdy nie ma już do uratowania żadnego zwierzęcia.


Chińczyk, jak to chińczyk, chyba wszyscy wiedzą, jak w to grać. Każdy gracz ma cztery żetony (pionki). Gdy wyrzuci szóstkę może wyprowadzić dany żeton na planszę. Chodzi o to, by jak najszybciej wyprowadzić cztery żetony na planszę i zajść z nimi w wyznaczone miejsce. Wygrywa ten, kto pierwszy wykona to zadanie. Żetony są te same co do drugiej zabawy. Niestety, z racji tego, że plansza jest bardzo zielona zielone żetony są na niej słabo widoczne.Gra przeznaczona jest dla dzieci od 6 lat, a rozgrywka ma trwać od 20-40 minut. Początkowo idzie nieco żmudnie, ale z czasem karty ze zwierzętami zaczynają znikać coraz szybciej. Mi osobiście bardziej podoba się pierwsza zabawa, choć fajnie, że został dołączony także uniwersalny Chińczyk, którego zakup miałam zawsze w planach.

Moja ocena: 5,5/6

Wpis bierze udział w wyzwaniu

3 komentarze:

  1. Bardzo kolorowa ta gra. Rzeczywiście, z tymi zielonymi żetonami to trochę dziwnie zrobione.

    OdpowiedzUsuń
  2. Trochę cena gry mnie odstrasza i ten zielony kolor planszy też jakoś razi po oczach, aczkolwiek zastanowię się jeszcze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ta gra ze zwierzątkami jest urocza...

    OdpowiedzUsuń