wtorek, 26 stycznia 2016

,,Marta Patton" Aleksander Minkowski (4 książki)

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2011
Format : Książka
Liczba stron: 152
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

Seria o Marcie Patton intrygowała mnie już od dłuższego czasu. W końcu sama postanowiłam przekonać się, czy ta kryminalno-detektywistyczna seria dla młodzieży mnie zachwyci.

Spośród wielu ludzi na świecie tylko nieliczni zostali wybrani do tego, by mieć styczność ze Złotym Papirusem. Ich zadanie polegało na wpłacie pięciu tysięcy złotych i zwerbowaniu trzech nowych członków. Obiecywano im wielkie zyski, jednak nic z tego nie mieli. Dodatkowo ludzie zamieszani w tę sieć zaczęli ginąć w dziwnych okolicznościach. Sprawą zainteresowała się policja oraz Marta Patton wraz ze swoimi dwoma kolegami.

Książka została wydana w zwykłym formacie, w miękkiej oprawie z dość małą czcionką (wydanie wygląda tak jak Przygody Trzech Detektywów z tego wydawnictwa). Jest ona bardzo poręczna i mimo mniejszej wielkości liter czyta się dość szybko. Fabuła została stworzona w sposób przemyślany. Niemal do samego końca nie wiemy, o co w tym wszystkim chodzi. Tak jak w przypadku Jupitera z książek Hitchcocka w serii o Marcie Patton oraz oraz jej dwaj koledzy też są zamieszani w sprawę kryminalną i może im grozić niebezpieczeństwo.

,,Marta Patton i Złoty Papirus" to książka przeznaczona dla nastoletnich miłośników kryminałów. Spodoba się miłośnikom serii o Przygodach Trzech Detektywów, czy serii CLUE. Myślę, że warto poświęcić nieco ponad 2 godziny na zapoznanie się z którymś tomem. Ich zdecydowaną zaletą jest to, że można je czytać jako oddzielne pozycje. Książka podejmuje także temat tego, do czego zdolni są starsi ludzie, nie mający grosza przy duszy, by choć trochę się wzbogacić. Cieszę się, że pozycja pełni też funkcję dydaktyczną.

Moja ocena: 5/6

~*~

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2011
Format : Książka
Liczba stron: 152
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

,,Marta Patton i uzdrowiciel z Bombaju" to jedna z książek Aleksandra Minkowskiego wchodząca w skład młodzieżowej serii kryminalnej. Jej zdecydowanym atutem jest to, że każdy tom tworzy odrębną pozycję.

W Bombaju ,,przyjmował" człowiek, który miał nadprzyrodzone moce. Sprawiał, ze ludzie odzyskiwali wzrok, odrastały im kończyny, wracali ich dawno zaginieni krewni. Z kolei w Polsce pewien bardzo znany biznesmen był umierający - guz mózgu, który rósł z każdym dniem. Pewien człowiek postanowił sprowadzić uzdrowiciela, by pomógł umierającemu. Problem powstał wtedy, gdy Polak nie chciał tej pomocy przyjąć. Z jakiego powodu?

Po przeczytaniu książki ,,Marta Patton i Złoty Papirus", która traktuje o tym, do czego są zdolni ubodzy staruszkowie by się wzbogacić, mniej więcej wiedziałam, czego mogę spodziewać się po tej części serii. Już na początku stykamy się z ogromnym cierpieniem, gdy nastoletnia dziewczynka może umrzeć, gdyż rodzice nie mają pieniędzy. Fundacje też nie są w stanie pomóc wszystkim potrzebującym. Musimy zrozumieć, ale nie pogodzić się, z tą smutną rzeczywistość, w której z powodu braku pieniędzy dzieci, ale także dorośli, tracą życie.

Główną linią fabularną tej książki nie jest choroba biznesmena, czy dziewczynki, która jest tylko epizodyczna, ale odpowiedź na pytanie, dlaczego umierający nie chce poddać się leczeniu. W tej publikacji Marta Patton i jej dwaj koledzy także znajdują się bezpośrednio w centrum wydarzeń kryminalnych. Praca detektywa zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych zadań w chwili, gdy nie wiadomo, czego można się spodziewać.

,,Marta Patton i uzdrowiciel z Bombaju" to wydana w miękkiej oprawie, normalnym formacie, z dość małą czcionką książka detektywistyczna dla nastoletnich czytelników. Sporo się dzieje, czyta się szybko i ze sporym zainteresowaniem. Polecam szczególnie miłośnikom cyklu Przygody Trzech Detektywów oraz CLUE.

Moja ocena: 5/6

~*~

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2011
Format : Książka
Liczba stron: 160
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

Aleksander Minkowski to autor serii o Marcie Patton, której główną zaletą jest to, że każdy tom można czytać oddzielnie. Przedstawiam Wam kolejną publikację z tego cyklu - ,,Marta Patton i amulet szczęścia". 

Pewien 15-latek rzekomo sam popełnił samobójstwo. Sprawa miała zostać zamknięta. Matka jednak nie wierzyła w to, że sam mógł targnąć się na swoje życie. Sprawę komplikował fakt, że chłopak bał się wody, a rzekomo się utopił. W sprawę postanowiła włączyć się Marta Patton ze swoimi kolegami. Ich celem było wyjaśnienie tej tragedii.

Książka została wydana w formacie zeszytowym, z miękką okładką, dość mała czcionką (wygląda tak, jak Nowe Przygody Trzech Detektywów z tego wydawnictwa). Mimo mniejszych liter i całych stron wypełnionych tekstem czyta się szybko i ze znacznym zainteresowaniem. Kryminały mogą równać się z tymi spod pióra Hitchcocka. Są tak samo interesujące, a rozwiązanie zagadki poznajemy dopiero na samym końcu.

Akcja dzieje się w Polsce, a bohaterowie biorą aktywny udział w prowadzonych przez siebie śledztwach. Czasem wpadają w tarapaty i, choć możemy obawiać się o ich życie, wiemy, że nic złego nie może im się stać, bo musiałaby się skończyć seria. Czasem jest jednak naprawdę blisko, gdyż Klub Tropicieli Złoczyńców dociera tam, gdzie policji nie udaje się znaleźć tropu.

,,Marta Patton i amulet szczęścia" to książka z cyrkiem i lwami w tle. Pojawiają się także skini, dyskryminacja rasowa. Sporo tutaj wątków, które mogą być początkiem do rozmowy z nastoletnim czytelnikiem o tym, że nie należy kogoś dyskryminować ze względu na narodowość czy kolor skóry. Miłośnicy Przygód Trzech Detektywów, czy serii CLUE nie powinni czuć się zawiedzeni.

Moja ocena: 5/6

~*~

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2011
Format : Książka
Liczba stron: 152
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

Marta Patton wraz ze swoimi dwoma przyjaciółmi prowadzi Klub Tropicieli Złoczyńców, zajmujący się, jak nazwa wskazuje,  rozwiązywaniem zagadek detektywistyczno-kryminalnych. Tym razem mieli nowe zlecenie. 

Z domów zaczęli znikać z pozoru szczęśliwi nastolatkowie. Prosili rodziców, by się o nich nie martwili. Nikt nie wiedział, gdzie są, czy nie dzieje im się krzywda. Po pewnym czasie dzieci prosiły o datki. Marcie udało się ustalić, że sprawa związana jest z Kapłanką Miłości, być może sektą, która werbowała swoich zwolenników. W jakim celu?


 Książka jest ciekawa, czytałam ją ze sporym zainteresowaniem. Historia z Kapłanką Miłości przypominała mi jedną z opowieści Hitchcocka, w której mieliśmy do czynienia z sektą, werbującą swoich zwolenników. Pomimo tego, że obie historie się różnią, ich temat przewodni jest bardzo zbliżony. Cała seria o Marcie Patton została zresztą wydana w takim samym stylu co Przygody Trzech Detektywów.

Styl pisarza jest prosty, zajmujący, typowo młodzieżowy. Widać, że autor zna się na swoim fachu, choć czytając jedną książkę za drugą po pewnym czasie zauważamy pewne zbieżności dotyczące zagrożenia głównych bohaterów. Nie chcę tutaj nic zdradzać, ale niemal w każdym tomie pojawia się ten sam motyw. Myślę, że świat przestępczy jest na tyle duży, że można sobie pozwolić na pewną innowacyjność.

,,Marta Patton i Kapłanka Miłości" to któryś tom serii o Marcie Patton, który można czytać jako odrębną całość. W rezultacie jestem zadowolona z lektury tych kilku tomów. Polecam szczególnie miłośnikom Przygód Trzech Detektywów i serii CLUE. Nie powinniście czuć się zawiedzeni.

Moja ocena: 5/6

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Siedmioróg.


Książki biorą udział w wyzwaniu


4 komentarze:

 1. Okładki przyciągają uwagę. Dzięki temu wskoczyłam szybciutko na Twoją stronkę. Miło tu i sympatycznie. Fajnie się czytało.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Tych książek autora nie czytałam. Ciekawe...

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tych książek, nie miałam styczności z twórczością autora. Może się kiedyś przekonam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca seria. Z pewnością zachwyci młodych ciekawskich. Bardzo mi się ona podoba. Super, że można je czytać oddzielnie.

  OdpowiedzUsuń