środa, 9 grudnia 2015

,,Meto" 1 i 2 - Yves Grevet

Wydawnictwo: Dwie Siostry
Data wydania: 2014
Format : Książka
Liczba stron: 240
Półka: posiadam
Do kupienia: Dwie Siostry

Yves Grevet stworzył niecodzienną trylogię o świecie, w którym żyją dzieci, pilnowane przez Cezarów. ,,Dom" jest początkiem trylogii.

Dom to tajemnicze miejsce zamieszkane przez kilkudziesięciu chłopców. Nie pamiętają oni nic ze swojej przeszłości, każdy z nich ma maksymalnie jakiś jeden przebłysk, jednak nie wiedzą do czego to dopasować. Słowo mama kojarzy im się z dodatkową poduszką czy kołdrą. Reguły panujące w domu są bezwzględne. Chłopcy podzieleni są na 4 grupy. Każda ma określony plan dnia, do którego trzeba się dostosować. Nawet sposób jedzenia jest ściśle regulowany przez władze. Należy się podporządkować lub ponieść dotkliwe kawy. Przebywanie dzień, dwa, trzy, cztery w lodówie jest jedną z nich.

Seria przeznaczona jest dla młodych buntowników w wieku powyżej 12 lat. Książka została wydana w nieco większym formie, niż zazwyczaj, ma też dość sporą czcionkę. Brak w niej ilustracji, jednak myślę, że tylko by przeszkadzały w odbiorze treści. Początkowo dość trudno było mi się wciągnąć w tę opowieść, jednak z czasem zaczęło się robić coraz ciekawiej. Dużą rolę odegrał w tym Meto, tytułowy, a zarazem główny bohater.

Pierwszy tom kończy się w najciekawszym momencie. Drugi, z opisu, także wydaje się interesujący. Przede mną lektura ,,Wyspy", która, myślę, wniesie dużo nowych informacji o Domu oraz innych mieszkańcach, którzy mieszkają w jego otoczeniu. Nie chcę za bardzo rozwodzić się nad tą książką, gdyż poszczególne wątki są bardzo ze sobą powiązane i nie chciałabym zdradzić zbyt wiele szczegółów.

,,Meto. Dom" to książka dla nastolatków, ale także nieco starszych czytelników. To doskonały przykład tego, jak może wyglądać nasza przyszłość, co może nas czekać, jednak czy naprawdę czeka nas świat z tak rygorystycznymi regułami? Czas pokaże. Na razie możemy o tym tylko czytać, do czego zachęcam osoby lubiące nieszablonowe fabuły.

Moja ocena: 4,5/6

~*~


Wydawnictwo: Dwie Siostry
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 228
Półka: posiadam
Do kupienia: Dwie Siostry

Pierwsza część trylogii zakończyła się w dość kluczowym momencie, byłam ciekawa, jakie będą dalsze losy tytułowego bohatera i jego przyjaciół.

W ,,Domu" mogliśmy poczytać co nieco o Przeciętych Uszach. Co to za jedni, skąd się wzięli, jakie panują u nich zwyczaje? Na te pytania mało kto może w pełni odpowiedzieć. Zdradzę, że w tej części będziemy mogli poczytać nieco więcej, jednak nie chcę pisać, w jakich okolicznościach. Tego musicie dowiedzieć się sami.

Ciężko napisać mi cokolwiek o ,,Wyspie", by nie zdradzić wszystkiego z pierwszego tomu. Fabularnie obie książki są ze sobą ściśle powiązane. Pierwsza była bardziej statyczna, druga dynamiczna. W środkowym tomie trylogii niemal cały czas coś się dzieje, nie ma czasu na nudę. Ciekawym urozmaiceniem było dodanie zapisków z pamiętnika jednego z bohaterów, Szamana. Jak to się stało, że dana postać piastuje ten zawód? W jaki sposób dostała się na wyspę?

,,Wyspa" to tom, który odkrywa przez czytelnikami dość sporo tajemnic, choć na rozwiązanie niektórych spraw trzeba poczekać do wieńczącej serię powieści. Czyta się szybciej, z większym zainteresowaniem niż ,,Dom". Dobrze zacząć poznawanie serii od pierwszego tomu. Jestem bardzo ciekawa, co Yves Grevet przygotował dla nas w ostatniej części.

Moja ocena: 5/6

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Dwie Siostry

Książki zostały przeczytane w ramach wyzwania
4 komentarze:

 1. Szkoda, że brakuje ilustracji. Ale generalnie seria zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby zapowiada się ciekawie, jednak już same okładki odrzucają, a szkoda ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak już wcześniej wspomniałam, bardzo nie podobają mi się okładki tych książek. Ale to zapewne kwestia gustu.
  Odnośnie samej książki, jednak spasuje, gdyż wolę obecnie bardziej ''doroślejszą'' literaturę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeraża mnie taka wizja świata, nie chciałabym jej poznać.
  Trudno by mi było polecać te książki młodzieży, bo nie jestem do nich przekonana.

  OdpowiedzUsuń