wtorek, 24 listopada 2015

,,Skarbnica polskich bajek, baśni i legend" Tamara Michałowska

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2014
Format : Książka
Liczba stron: 232
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

Tamara Michałowska to polska pisarka, której miałam okazję czytać już kilka książek dziecięcych. Tym razem mogłam zapoznać się z opracowaną przez nią ,,Skarbnicą polskich bajek, baśni i legend".

,,Skarbnica polskich bajek, baśni i legend" to, jak nazwa wskazuje, wspaniały zbiór opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Mam w domu sporo książek z baśniami, jednak z legendami już nie tak wiele. Z wielką radością więc zabrałam się za lekturę tego zbioru. Zdecydowaną większość tekstów znałam, lecz z przyjemnością je sobie przypomniałam.

Jedne opowieści są dłuższe, inne krótsze. Poczytam tutaj np. o Lechu, Czechu i Rusie, o Wandzie, co nie chciała Niemca, spotkamy Janosika, króla Popiela, którego zjadły myszy, szewczyka Dratewkę, Pana Twardowskiego, wawelskiego smoka i jeszcze inne historie. Razem jest ich 19 i zostały przypisane następującym kategoriom: legendy o początkach państwa polskiego, krakowskie, warszawskie, góralskie oraz baśnie. Przekrój jest dość spory, jednak co kolejna publikacja to ciekawsza.

Całość z powodzeniem można przeczytać na jeden raz, gdy jesteśmy osobą dorosłą. W przypadku lektury z dziećmi czytałabym kategoriami lub najlepiej po jednej historii. Jak to bywa z legendami, baśniami i bajkami w tym zbiorze też nie zabrakło morału - by czynić dobro, zostało pokazane, że przebiegłość nie zawsze musi wyjść nam na dobre, że czasem dzięki sile rozumu możemy zdziałać więcej, niż siłą, że dobro popłaca.

,,Skarbnica polskich bajek, baśni i legend" to pięknie wydany zbiór, z dużą czcionką i świetnymi ilustracjami, który doskonale nada się na świąteczny prezent. Jestem bardzo rada, że tak piękna publikacja znajduje się w domowej biblioteczce.

Moja ocena: 6/6Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Siedmioróg.


Książka została przeczytana w ramach wyzwania7 komentarzy:

 1. Chyba warto przypomnieć sobie nasze legendy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mamy podobny zbór bajek i legend - super sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kupię swojemu przyszywanemu siostrzeńcowi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękne wydanie, chętnie zobaczyłabym je na swojej półce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja chrześnica by się ucieszyła :)

  OdpowiedzUsuń