środa, 11 listopada 2015

,,Opowieść wigilijna", ,,Pamiętnik Świętego Mikołaja", ,,Najpiękniejsze opowieści o świętym Mikołaju"

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2012
Format : Książka
Liczba stron: 88
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

,,Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa to klasyka, z którą warto się zapoznać, czy to w wersji dla dorosłych, czy dla dzieci. Dziś przedstawiam Wam tę drugą propozycję.

Ebenezer Scrooge od lat był sknerusem, nikomu nie pomógł, wykorzystywał swojego pracownika, który pracował długo i za marne pieniądze. Świąt Bożego Narodzenia nie obchodził już od lat, nie dostrzegał jego uroku. W noc wigilijną odwiedził go jego zmarły 7 lat wcześniej wspólnik, za którym ciągnął się długi łańcuch. W kolejnych nocach mężczyznę miały odwiedzić trzy duchy - przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Czy po ich wizycie Scrooge zmieni swoje zachowanie i zauważy biedniejszych od siebie?

Książka jest wpisana w kanon lektur szkolnych, więc teoretycznie każdy z nas powinien się z nią zapoznać. Jest to ponadczasowa opowieść o człowieku, który jedyne co widział to czubek własnego nosa, nie zwracał uwagi na biednych, rodzinę, pracownika. Dla niego liczyły się tylko pieniądze i nic więcej. Nie wiedział, że majątku nie weźmie ze sobą do grobu i na nic mu zbierane przez lata bogactwo.

Do książki została załączona płyta z nagraniem, trwa ono nieco ponad godzinę i jest doskonałym dopełnieniem książki. Jeśli już o tej drugiej mowa, jej wydanie zdecydowanie zasługuje na uznanie. Sztywna oprawa, dość duży format, duża czcionka, ładne ilustracje. Tekstu jest tutaj dość sporo, jednak i tak lektura zajmuj tylko kilkadziesiąt minut.

,,Opowieść wigilijna" to historia, którą można czytać rok rocznie i nigdy nam się nie znudzi, a dodatkowo odnajdziemy w niej nowe wartości. Polecam z całego serca. Autorką przekładu tego wydania jest Tamara Michałowska, znana polska autorka książek dla dzieci.

Moja ocena: 5,5/6~*~


Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2013
Format : Książka
Liczba stron: 110
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

Każde dziecko wie, że Święty Mikołaj to postać zagadkowa, istniejąca od lat i pojawiająca się zawsze niepostrzeżenie. Adam Zabokrzycki postanowił zdradzić dzieciom 7 tajemnic Mikołaja.

Święty Mikołaj nie tylko w okresie świątecznym ma ręce pełne roboty. Oczywiście ma swoich pomocników - kruka oraz niedźwiedzia i ich krewnych. Na początek musiał wyratować małego wielorybka, który utknął na mieliźnie, następnie musiał zająć się piratami, którzy chcieli wylać truciznę do morza. Musiał także zająć się załatwieniem prezentów, wyjaśnieniem dlaczego jedne dzieci dostają mniejsze, a inne większe, podrzuceniem upominków i zabraniem jednego chłopca do Laponii, czyli swojego kraju. Nie miał nawet czasu, by porządnie zająć się zbieraniem grzybów...

Zbiór oprócz opowieści o Mikołaju zawiera także ważne życiowe prawdy - by pomagać innym bezinteresownie, że za pomoc należy chociaż podziękować, należy spełniać czyjeś marzenia oraz samemu marzyć. To tylko niektóre wartości, które wyczytamy z tej książki. Wszystko dodatkowo okraszone ładnymi ilustracjami i ciekawą treścią. Czego chcieć więcej?

Myślę, że publikacja pomoże dzieciom lepiej zrozumieć postać Świętego Mikołaja, jego drobne tajemnice. Oczywiście wiemy, że tekst nie jest pisany na faktach, jednak w niczym nie przeszkadza to w lekturze. Wierzyć można zawsze, prawda?

,,Pamiętnik Świętego Mikołaja. 7 tajemnic Świętego Mikołaja" to ciekawa publikacja z ładnymi, kolorowymi ilustracjami i interesującą treścią. Tekstu jest tutaj sporo, jednak czyta się szybko. Polecam wszystkim zainteresowanym, zwłaszcza w tym świątecznym okresie.

Moja ocena: 5/6


~*~


Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2014
Format : Książka
Liczba stron: 72
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju. Zastanawiałam się, co Agnieszka Rahoza i Tamara Michałowska zaserwują tym razem w zbiorze najmłodszym czytelników. Przyznam, że miło się zaskoczyłam!

,,Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju" to zbiór czterech długich i jednej kilkustronicowej historii świątecznej. Poczytamy o mężczyźnie, który przygarnął zwierzęta na zimę i święta, o skrzatach, które strzegły swoich choinek, by nikt ich nie ścinał, o aniołku, który zasnął i spalił ciastka, a na pieczenie nowych nie było już czasu, o tym, że jeden list nie dotarł do Świętego Mikołaja oraz o pasterce.

Wszystkie opowieści są magiczne i wiemy, że nie mogły zdarzyć się naprawdę, choć bardzo chcemy to wierzyć. Tekstu na każdej stronie jest po kilka linijek, jednak dzięki temu zbiorkowi możemy bardzo szybko przenieść się w wyczekiwany przez nas świąteczny klimat. Publikację można czytać tuż przed świętami lub np. w listopadzie. Jest to obojętne, jedno jest jednak pewne - opowieści działają zachęcająco i sprawiają, że nie możemy doczekać się Świąt.

Niemal wszystkie bajki kończą się jakimś wersem z kolędy. Myślę, że to ciekawy sposób do zachęcenia dzieci, by nauczyły się tych pieśni. Ilustracje są bajeczne, magiczne i doskonale pasują do treści. Historie czyta się w kilka minut z wielką przyjemnością. Cena też jest bardzo okazyjna, jak za takie cudo. Dodatkowo twarda oprawa jeszcze bardziej dodaje uroku tej lekturze.

,,Najpiękniejsze opowieści o Świętym Mikołaju" to piękny zbiór świątecznych opowieści w bardzo atrakcyjnej cenie, w który warto się zaopatrzyć. Naprawdę warto mieć tę pozycję w swojej domowej świątecznej biblioteczce.

Moja ocena: 5,5/6KTÓRĄ Z TYCH ŚWIĄTECZNYCH POZYCJI WYBIERACIE? :)

Książki zostały przeczytane w ramach wyzwania


6 komentarzy:

 1. Jedną z tych książeczek najpewniej zakupimy na prezent świąteczny córce kuzynki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam "Opowieść wigilijną". Mądra historia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny pomysł na prezent dla dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam wszelkie bajki z Mikołajem i Świętami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najbardziej zainteresowała mnie ostatnia książeczka i zamierzam ją kupić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Podobnie jak Cyrysię mnie też najbardziej zainteresowała ostatnia pozycja.

  OdpowiedzUsuń