poniedziałek, 2 listopada 2015

,,Janosik" Tamara Michałowska

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2013
Format : Książka
Liczba stron: 40
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

Tamara Michałowska to polska pisarka książek dla dzieci. W swoim dorobku ma także znaną niemal wszystkim historię o Janosiku.

Janosik trafił do domu trzech czarownic. Nie przeląkł się tego, że mogą go zjeść. W zamian za jego odwagę postanowiły nagrodzić go magicznymi atrybutami. Dodatkowo jeśli okradnie dom ojca, stanie się rozbójnikiem. Janosik nie chciał jednak zawłaszczać wszystkiego dla siebie. Kradł bogatym, oddawał bidnym. Kochał Marynę. Co mu z tego przyszło?


Książka jest przeznaczona dla starszych dzieci. Są w niej niemal całe strony tekstu, choć zdarzają się też całostronicowe ilustracje. Czytania jest tak naprawdę na dobre kilkadziesiąt minut. ,,Janosik" to historia znana wszystkim z nas. Cieszę się, że została wydana w polskim przekładzie. Ilustracje są ładne, kolorowe, barwne. 

Książeczka pokazuje, że choć sami nie mamy wiele zawsze możemy zrobić coś, by pomóc biedniejszym od nas. Nie brak tutaj nieszczęśliwej miłości, która może doprowadzić do tragedii. To ta część opowieści najbardziej mnie smuci. Być może wiecie jak to się skończy. Jeśli nie, zachęcam do lektury.

,,Janosik" to książka w całości miękka, w dość dużym formacie i bardzo dobrej cenie. Cieszę się, że mogłam poznać tę historię także w wersji książkowej.

Moja ocena: 5/6
Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Siedmioróg.Książka została przeczytana w ramach wyzwania8 komentarzy:

 1. Podoba mi się!
  Sama nazwa "Janosik" przypomina mi dzieciństwo :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też chętnie poznałabym tę historię w wersji książkowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak byłam mała to nałogowo oglądałam ten serial :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Choć uwielbiałam serial gdy byłam dzieckiem, to teraz, gdy jestem dorosła taka książka mnie nie przekonuje. Nawet szlachetne pobudki nie usprawiedliwiają zabierania bogatym i oddawania biednym.
  Nigdy nie wiadomo, czy młodzi czytelnicy nie wyciągną z książki "dosłownej" nauki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy książeczka będzie odpowiednia dla 8-latka???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem tak dla 10-latka, ale co Pani/Pan uważa.

   Usuń