sobota, 5 września 2015

,,Zwiadowcy. Cesarz Nihon-ja. Księga 10" John Flanagan

Wydawnictwo: Jaguar
Data wydania: 2012
Format : Książka
Liczba stron: 568
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

John Flanagan to autor serii ,,Zwiadowcy". Do tej pory w Polsce ukazało się 12 części, jednak w listopadzie tego roku ma wyjść prequel, czyli tom zerowy. Nosił on będzie tytuł ,,Turniej w Gorlanie", a wydarzenia w nim opisane będą poprzedzać te z ,,Ruin Gorlanu".

Każdy z przyjaciół miał swoje własne zadanie. Horace wraz ze skrybą Georgem, z którym znali się z sierocińca, udali się do cesarza Nihon-ja. W tym samym czasie Halt, Will oraz Alyss przebywali w innym kraju, uzgadniając warunki współpracy. W pewnym momencie dotarła do nich Evanlyn lub też księżniczka Cassandra, jak kto woli, która niepokoiła się o Horace'a. Wspólnie postanowili wyruszyć do królestwa cesarza Nihon-ja by odnaleźć zaginionego przyjaciela.

Ten tom jest wyjątkowy z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to najobszerniejsza część cyklu, co bardzo mnie cieszy. Po drugie, prawie przez cały czas akcja toczy się dwutorowo. Dzięki temu jesteśmy w jakiś sposób zmuszeni czytać o dwóch różnych historiach, jednocześnie niepokojąc się o bohaterów drugiego wątku. W powieści nadal poczytamy zabawne docinki, które śmieszą do łez.

Styl pisarza pozostał bez zmian. Prawdopodobnie miała być to ostatnia część, jednak cieszę się, że tak się nie stało. Opisywane wydarzenia cechują się wartką akcją. Sporo tutaj bitew, taktyk wojennych. Choć niektóre opisywane zdarzenia mogą nam początkowo wydać się zbędne, z czasem okazuje się, że były jak najbardziej na miejscu, gdyż bohaterowie mogą użyć w walce forteli zasięgniętych z innych krajów.

,,Zwiadowcy. Cesarz Nihon-ja. Księga 10" to doskonała, obszerna kontynuacja, w której wiele się wyjaśnia w kwestiach miłosnych, ale też nawiązują się nowe przyjaźnie. To właśnie w tej części Alyss i Cassandra mogą wykazać się niebywałą odwagą w czasie jednej misji, której się podjęły. Gorąco zachęcam do lektury.


Moja ocena: 5/6

3 komentarze:

 1. Uwielbiam ten tom, kultura dalekiego wschodu zawsze mnie fascynowała, a tu była ukazana naprawdę ciekawie. ;) Dwa łączące się wątki tylko na plus. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie, że kolejne tomy są tak ciekawe. Cała seria wydaje się być godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że dotrwam do tego tomu - na razie utknęłam w trakcie 3, choć zamierzam jak najszybciej z nim ruszyć dalej :D

  OdpowiedzUsuń