wtorek, 1 września 2015

,,Gwiazdy przeznaczenia. Chowańce" Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson

Data wydania: 2015
Wydawnictwo: IUVI
Format : Książka
Liczba stron: 364
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Adam Jay Epstein i Andrew Jacobson to autorzy serii pt. ,,Chowańce". W Polsce ukazał się pierwszy tom, drugi ma pojawić się w najbliższej przyszłości. Czy pisarzom udało się wymyślić coś nowego, coś, co mogłoby zapełnić lukę na rynku młodzieżowym?

Kot Aldwyn miał wieść dzień jak co dzień. Znów miał zamiar ukraść coś rzeźnikowi, najpewniej rybę. Nadarzyła się ku temu odpowiednia okazja. Nie przewidział tylko tego, że mężczyzna zastawi na niego pułapkę. Podczas ucieczki przed łapaczem zwierząt dostał się do pomieszczenia, gdzie przebywały chowańce. Chowańce to magiczne zwierzęta, które towarzyszą czarodziejom, łączy je z nimi silna więź. Aldwyn co prawda nie miał żadnych szczególnych zdolności, ale został wybrany przez Jacka, chłopca, który potrzebował swojego pupila. Nie przewidział tego, że wraz z ptakiem i żabą, dwoma innymi chowańcami, będzie musiał odbyć śmiertelną podróż pełną niebezpieczeństw.

Książka jest skierowana dla dzieci ze szkoły podstawowej w wieku ok. 10 lat i to im spodoba się najbardziej. Starsi czytelnicy mogą czuć się nieco zawiedzeni. O magicznych wybrańcach czytałam między innymi serię ,,Zwierzoduchy". Dość szybko wciągnęłam się w fabułę i czytałam z niemałym zainteresowaniem. Duża czcionka i czarno-białe ilustracje zdecydowanie zachęcają do lektury. Tych ostatnich nie ma jakoś wiele, ale urozmaicają czytanie.

Autorzy nie napisali tej książki po to, by po raz kolejny opowiedzieć o magicznych zwierzętach. Pod przykrywką tej zajmującej opowieści kryją się prawdy moralne - np. to, ze nie można kłamać, gdyż prawda i tak zawsze wyjdzie na jaw. By zawsze przyznawać się do błędu, nie zatajać informacji, gdyż to się może obrócić przeciwko nam. Wreszcie to, że na przyjaciół w potrzebie zawsze można liczyć.

,,Gwiazdy przeznaczenia. Chowańce" to oddzielna, zakończona historia. W drugiej części bohaterowie pozostaną niezmienni, jednak będą musieli wziąć udział w innej wyprawie. W książce nie brak niebezpieczeństw, z których postaci wychodzą zwycięsko. Dużą rolę odgrywają w niej chowańce, które dla swoich przyjaciół potrafią zrobić naprawdę wiele.

Moja ocena: 5/6

5 komentarzy:

 1. Podsunę młodszemu kuzynowi - ostatnio zaczął przekonywać się do książek, więc staram się podsycać w nim czytelnicze pasje ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. :) fajnie, że ci się podobała ja już czekam na drugi tom z niecierpliwością

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto więc polecać :) Będę pamiętać o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przepiękna okładka :) Książka na razie nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wątpię, abym się dobrze bawił z tą książką w chwili obecnej. Kilka lat do tyłu, a zapewne przepadłbym bez reszty :)

  OdpowiedzUsuń