wtorek, 25 sierpnia 2015

,,Dwanaście prac Herkulesa" Agatha Christie

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2014
Format : Książka
Liczba stron: 320
Półka: posiadam
Do kupienia: Kolekcja Agathy Christie

Agatha Christie ostatnio króluję w książkowych wpisach, co pewnie zdążyliście zauważyć. Wytłumaczenie tego zjawiska jest bardzo proste - chcę poczytać powieści, które zbyt długo leżą na półkach. Przedstawiam Wam ,,Dwanaście prac Herkulesa".

Herkules Poirot chciał powoli odchodzić na emeryturę, na której miał zamiar uprawiać dynię. Zanim to nastąpi chciał rozwiązać ostatnie 12 zagadek detektywistycznych. Dobierał je bardzo starannie - zgodnie z 12 pracami mitycznego Herkulesa. W zbiorze przeczytamy między innymi o tym, co było przyczyną uprowadzania psów, czy doktor naprawdę zamordował swoją żonę, kim była tajemnicza pokojówka, która zniknęła z dnia na dzień, kto tak naprawdę wykazał się w opowiadaniu prawdziwą grą aktorską, czy bohater słusznie zerwał zaręczyny, sądząc, że jest chory psychicznie, co się stało z dziewczynką jadącą pociągiem, czy umieranie starszych pań było związane z ich przynależnością do sekty, czy udało się odnaleźć zaginiony kielich oraz czy w ,,Piekle" naprawdę rozprowadzano narkotyki?

Ten zbiór to coś innego, niż do tej pory czytałam. Oczywiście nawiązanie do dwunastu prac mitycznego Herkulesa było bardzo symboliczne. Udało mi się rozwiązać tylko jedną zagadkę, więc i tak poczyniłam postęp w tym zakresie. Kryminały Agathy Christie to doskonała porcja rozrywki i dedukcji dla naszych mózgów. Choć w efekcie i tak zawsze okazuje się, że pisarka zaserwuje nam zupełnie inne rozwiązanie sprawy.

Styl autorki jest prosty, zwyczajny, a wydanie bardzo eleganckie. Sztywna oprawa, duża czcionka, ciekawe historie. To wszystko sprawia, że zbiór czyta się bardzo szybko. Jeśli jeszcze nie znacie twórczości pisarki warto może zacząć od tej pozycji. Opowiadania są tutaj o wiele krótsze niż jedna książka i będzie można się z nimi oswoić.

,,Dwanaście prac Herkulesa" to publikacja warta uwagi miłośników kryminałów i tych, którzy liczą, że w końcu uda im się przechytrzyć pisarkę. Mi raz się udało, ale biorąc pod uwagę, że znam już ponad 30 jej publikacji ( w tym większość krótkich opowiadań) wynik i tak jest mizerny. Nie poddaję się jednak i czym prędzej przystępuję do kolejnej pozycji.


Moja ocena: 5,5/6

10 komentarzy:

 1. Ciekawi mnie to mitologiczne nawiązanie ;)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam dość dawno,ale pamiętam,że byłam zachwycona. Agatha Christie jest bez wątpienia zasłużenie okrzyknięta królową kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na razie nie mam ochoty na kryminał, ale jak zmienię zdanie to pomyślę o powyższej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Była to moja lektura w gminazjum. Bardzo miło ją wspominam,.
  kruczegniazdo94.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę, że polubiłaś twórczość tej pisarki. Dla mnie jej książki nadal są tematem zablokowanym

  OdpowiedzUsuń
 6. Tej książki akurat nie czytałam, ale muszę koniecznie wrócić do książek tej autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeszcze nie czytałam, ale mam chęć :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwsza książka autorki jaką przeczytałam :) mój tata przyniósł ją z biblioteki a ja leżałam w domu chora, miałam wtedy jakieś 13 lat :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Za mną jedna książka Christie, już planuję kolejne :)

  OdpowiedzUsuń