poniedziałek, 13 lipca 2015

,,Biedronka Fionka" Elen Lescoat, Benedicte Carboneill

Książeczek o zwierzętach i owadach powstało wiele. Nie czytałam jeszcze takiej, w której biedronka przyjaźniłaby się z mrówką. W niczym to jednak nie umniejsza serii o Fionce i Podkówce, a wręcz jest ich atutem.Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2013
Format : Książka
Liczba stron: 16 każda
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

,,Zawsze wesoło z biedronką Fionką" - Biedronka Fionka źle się czuła, gdyż na grzbiecie wyrosły jej dwie nowe kropeczki. Mama nie pozwoliłaby jej wyjść z domu, dlatego ukradkiem wymknęła się z domu z motylkiem. Dobrze było do czasu, gdy nie zastał jej deszcz i nie było jej blisko domu. Nie miała w pobliżu nikogo z bliskich kto mógłby jej pomóc.

Książka ma określone przesłanie - warto słuchać dorosłych i nie wychodzić z domu bez ich wiedzy. Po pierwsze, możemy się zgubić, a po drugie, nasze wyjście może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje. Zawsze należy uprzedzać opiekunów o swoich planach i nie robić nic wbrew ich woli.,,Śniadanie na trawie" - dobrą koleżanką biedronki Fionki była mrówka Podkówka. W pewien majowy poranek postanowiły wybrać się na piknik. Jedzenie przygotowała im mama pierwszej dziewczynki, można więc było ruszać w drogę. Nie sądziły, że na trawie może czekać na nie niebezpieczeństwo.

Ta książeczka także ma morał - należy pamiętać o tym, że nawet w miejscu, w którym najmniej byśmy się tego spodziewali, może nam coś zagrażać. Na szczęście są także osoby, które pomogą nam, gdyż nie będą miały z tym problemu. Można to też obrócić w drugą stronę - byśmy to my pomagali innym w potrzebie.


,,Kuzynki mrówki Podkówki" - mrówka Podkówka zaprosiła biedronkę Fionkę na nocowanie u niej w domku. Zanim jednak do tego doszło na dziewczynki czekała ciężka praca, gdyż towarzyszyło im sześć kuzynek zapraszającej. Z racji tego, że mrówki nie mają w zwyczaju odpoczywać, Fionka przystąpiła do pracy razem z nimi.

Bajka ukazuje, że, żeby odpocząć, najpierw trzeba wykonać określone zadania na dany dzień. W przypadku małego dziecka nie będą one zbyt wymagające. Warto jednak uczyć najmłodszych już od urodzenia, że najpierw praca, a następnie zabawa. Na odpoczynek zawsze też znajdzie się czas.


,,Marzenie mrówki Podkówki" - jak każdy z nas, mrówka miała swoje marzenie. Co prawda jej przyjaciółka Fionka nie wierzyła w jego realizację, jednak Podkówka postanowiła się nie poddawać i dążyć do tego, by je zrealizować. Czy jej się to udało?

Marzenia warto mieć, a jeszcze lepiej, gdy będziemy dążyć do ich realizacji. Nie warto się poddawać i zaprzestawać je spełniać. Trzeba wierzyć w siebie i pokazać najbliższym, ze mimo wszystko my mieliśmy rację i udało nam się spełnić założone sobie cele.


,,Biedronka Fionka" to seria dość mało znana czytelnikom, jednak bardzo ładna pod względem ilustracji i treści. Język jest lekko rymowany, najmniej w ostatniej części, więc te kilkunastostronicowe książeczki czyta się płynnie i z zainteresowaniem. Ich niewątpliwym atutem jest przesłanie oraz ukazanie świata owadów od innej strony. Bajki będą doskonałe dla najmłodszych dzieci, choć starsze także odnajdą w nich wiele dla siebie.

Ocena całości: 5,5/6

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Siedmioróg.Seria została przeczytana w ramach wyzwania6 komentarzy:

 1. Widzę, że w książeczce są obrazki takie jak lubię - kolorowe, duże i zgrabnie wykonane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę mieć tę serię, bo urzekają mnie jej przepiękne ilustracje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ilustracje takie klasyczne, jak lubię. Ciekawa seria, będę polecać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szepnę słówko o tej serii zainteresowanym osobom z mojego otoczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Strasznie słodka ta seria, ale bardzo przyjemnie.

  OdpowiedzUsuń