środa, 24 czerwca 2015

,,Tu powstała Polska" Jarosław Gryguć

Seria ,,Tu powstała Polska" autorstwa Jarosława Grygucia to niepowtarzalne książeczki, które pomogą młodszym i starszym czytelnikom przenieść się ponownie o wielu wieków wstecz i sprawdzić, jak wtedy wyglądało życie.


Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 24 każda
Półka: posiadam
Do kupienia: Media Rodzina

,,Życie w grodzie" - dzięki tej książeczce możemy się dowiedzieć, co to takiego grody, jak budowano wały, czy umocnienia. Poznamy także ludzką chatę, ubiór, zaczerpniemy informacji na temat tego, jak dbano o higienę, różnych typów rzemieślników. Przeczytamy co nie co o magii - np. z tamtego czasu wywodzi się zwyczaj lania wosku, czy lanego poniedziałku. Na koniec rozszerzymy swoją wiedzę o uprawach, łowiectwie, zbieractwie i hodowli. 

Publikacja pomimo swojej niewielkiej objętości zawiera wiele ważnych informacji oraz ilustracji. Wiele z obrazków zaczerpnięto z prawdziwych eksponatów znajdujących się w muzeach, które zostały wyszczególnione. Całość jest kolorowa, przejrzysta, dokładnie opisana. 


,,Jak budowano kościoły i pałace" - w tej części przeczytamy o kościołach w Ostrowie Lednickim, Gnieźnie, Trzemesznie, Mogilnie, Strzelnie, Kruszwicy i Inowrocławiu. Dowiemy się, jakie były materiały budowlane. Bliżej przeczytamy o zawodach takich jak architekt, murarz, kamieniarz. Poszerzymy swoją wiedzę o stylu romańskim w Polsce piastowskiej, palatium, bazylice romańskiej. Będziemy mogli także bardzo dokładnie obejrzeć Drzwi Gnieźnieńskie, czy katedrę gotycką. Na koniec poznamy wzory i symbole, np. przedstawiane na kolumnach.

Książka bardzo mi się spodobała ze względu na to, że mieszkam w Trzemesznie, a do innych wymienionych miast mam bardzo blisko. Nie wszystkie jeszcze udało mi się odwiedzić, jednak to nic straconego. Ta część będzie idealna dla osób, które interesują się starymi kościołami, budowlami i chcą poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.


,,Czasy wojów i rycerzy" - na początku dowiemy się, co to była drużyna. Przeczytamy o różnych typach wojowników, poznamy rodzaje broni - miecze, włócznie i topory oraz atrybuty obronne walczących - tarcze, hełmy, zbroje. Poczytamy więcej o łukach i procach, rycerzach oraz co nie co o koniach. Najbardziej jednak zaciekawiły mnie machiny wojenne. Na koniec kilka słów o polowaniu.

W tej części podobnie jak w ,,Życie w grodzie" większość ilustracji została namalowana na podstawie prawdziwych zbiorów znajdujących się w muzeach, które zostały wyszczególnione na początku i końcu publikacji. O niektórych z nich nawet nie miałam pojęcia. Całość została bardzo dobrze przemyślana, a ta część spodoba się głównie osobom, których interesują czasy rycerzy, ich odzienie oraz broń.


,,Na dworze Króla" - w ostatniej jak dotąd wydanej części przeczytamy o chrzcie Mieszka I i przyjęciu chrześcijaństwa, o mszy, zjeździe gnieźnieńskim. Poznamy także przebieg biesiady oraz czym zajmowali się np. cześnik, czy stolnik. Poczytamy co nie co o instrumentach muzycznych, menu i zastawie takiej uczty. Dowiemy się, co to były palatia oraz jak wyglądało sprawowanie władzy. Poszerzymy wiedzę także o skryptorium, mnichach i krojach pisma. Przeczytamy, kto uruchomił pierwszą mennicę oraz o koronacji Bolesława Chrobrego.

W tej części podobnie jak w ,,Życie w grodzie" i ,,Czasy wojów i rycerzy" ilustracje zostały oparte na prawdziwych eksponatach. Muzea zostały dokładnie opisane, znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Całość jest bardzo kolorowa, przejrzysta i zrozumiała dla małego czytelnika. Tę część polecam szczególnie osobom chcącym poszerzyć swoją wiedzę o wczesnych czasach chrześcijaństwa i władzy.


,,Tu powstaje Polska" to seria, która zainteresuje czytelnika w każdym wieku. Osoby mieszkające w Wielkopolsce będą mogły odwiedzić te miejsca osobiście, a pozostali, jeśli uznają, że odległość jest zbyt duża, będą mieli pooglądać to w książkach. Co prawda jest tu dużo historii i mało znanych faktów, jednak czyta się je z przyjemnością. W publikacji zostały użyte trzy wielkości czcionek, co dodatkowo urozmaica lekturę.

Moja ocena: 5/6

Wpis powstał w ramach współpracy z Media Rodzina.


Seria została przeczytana w ramach wyzwania6 komentarzy:

 1. O, zdecydowanie moje klimaty. Nawet jeśli to seria dedykowana najmłodszym czytelnikom, z chęcią postawiałbym na swojej półce :)
  /Pozdrawiam,
  Szufladopółka

  OdpowiedzUsuń
 2. Idealna ksiązka dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mili póki co się nie spodoba, ale za parę lat bedzie jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem jakoś nie jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna seria, dużo można się z niej dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Na początku myślałam, że to życie w ogrodzie. Nie spotkałam jeszcze książki o takiej tematyce, fajna sprawa.

  OdpowiedzUsuń