poniedziałek, 22 czerwca 2015

,,Kopciuszek" Charles Perrault

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 32
Półka: posiadam
Do kupienia: Media Rodzina

 Charles Perrault to jeden z autorów baśni dla dzieci, którego teksty są znane wielu czytelnikom w wielu krajach. Roberto Innocenti to ilustrator, który postanowił opowieści Perraulta nadać drugie życie, umieszczając treść w ilustracjach z lat 20. XX wieku.

Historia wszystkim znana. Pewien mężczyzna żeni się z kobietą, mającą dwie córki. Obie nie lubią jedynaczki ojczyma, więc zaczynają przezywać ją Kocmołuchem lub Kopciuszkiem. Obie są wystrojone, mają najlepsze ubrania, fryzury. Kopciuszek tym czasem zajmuje się wszystkimi domowymi obowiązkami, jest brudna, zaniedbana. Nie śmie się jednak poskarżyć ojcu na swoje przyrodnie siostry. Pewnego dnia obie damy wybierają się na bal, na którym pojawia się piękna nieznajoma.

Język jest stylizowany na trochę starodawny, pasujący do ilustracji. Większość słów jest jednak zrozumiała, więc myślę, że dzieciom powinna spodobać się ta oprawa graficzna i język tłumaczki. Roberto Innocenti wykonał wcześniej ilustracje do ,,Pinokia". Jak widać, ma swój styl, doskonale odwzorowuje dawną rzeczywistość i książki są niepowtarzalne.

Historia o Kopciuszku, choć wszystkim znana, może być odebrana w zupełnie nowy sposób dzięki ilustracjom. Choć treść się nie zmieniła, to oprawa graficzna na pewno wpada w oko. Życie Kopciuszka uczy, żeby nie chować dawnych urazów, nawet wtedy, gdy ktoś nas rani, zawsze być dobrym i wierzyć, że dobro do nas powróci.

,,Kopciuszek" to piękna opowieść z nietuzinkowymi ilustracjami, którą warto mieć na swojej półce. Ilustrator ukazuje Anglię lat 20., doskonale oddając ówczesne realia. Ja jestem bardzo zadowolona z całości. Sztywna oprawa sprawi, że z powodzeniem kolejne pokolenia także będą mogły cieszyć oczy tym dziełem.

Moja ocena: 6/6


Wpis powstał w ramach współpracy z Media Rodzina.


Książka została przeczytana w ramach wyzwania
8 komentarzy:

 1. To jest piękna baśń, jedna z moich ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam „Kopciuszka”, jedna z moich ulubionych baśni z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kopciuszek to jedna z moich ulubionych bajek dzieciństwa, wolę jednak wersje braci Grimm, te trochę mroczniejszą. ;) Mam w planach zakup baśni, ale wciąż mi z tym nie po drodze... ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zakochana w tym wydaniu! Piękny egzemplarz z genialnymi ilustracjami! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię tę historię, a w takim wydaniu... chciałoby się mieć na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To moja ulubiona bajka z dzieciństwa, więc nie musisz mnie do niej szczególnie namawiać :)) Biorę bez zastanawiania się :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaintrygowały mnie ilustracje o których piszesz. Wspaniała książeczka, a historię Kopciuszka przecież uwielbiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kopciuszka w każdym wydaniu uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń