środa, 17 czerwca 2015

,,Dziewczyny z Syberii" Anna Herbich

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 304
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Anna Herbich oprócz tego, że jest dziennikarką zadebiutowała także swoją książką ,,Dziewczyny z powstania". Niedawno na rynku ukazała się jej druga powieść - ,,Dziewczyny z Syberii".

Publikacja to zbiór przeżyć 10 kobiet, które przeżyły Sybir i nadal żyją. Wszystkie z Pań mają już ponad 80 lat, jedna dożyła nawet 100!  Każda z nich opowiada najpierw o swoim dzieciństwie, młodości, następnie czasach wojny, Syberii i życiu po uwolnieniu z obozów. Całość podzielona jest na rozdziały - każdy rozdział to nowa bohaterka.

Uważam, że takich pozycji powinno powstawać więcej, ku pamięci. Warto pamiętać o tym, co spotkało naszych dawnych przodków, aby następnym razem ustrzec się przed takim losem. Bohaterkom książki na pewno ciężko było wspominać tamte dni, jednak jest to wspaniałe świadectwo ich odwagi i siły ducha.

Książkę czyta się szybko. Całość uzupełniają fotografie opisywanych postaci. Sybir z pewnością nie był dla nikogo łatwym momentem. Bardzo ciężko było tam przeżyć. Wiecznie panował głód, wszy, pluskwy. Nie było się w co ubrać, dodatkowo trzeba było ciężko pracować przez większą część dnia, choć i tak nie wyrabiało się normy.

,,Dziewczyny z Syberii" to pozycja obowiązkowa dla tych, którzy interesują się tematyką wojenną, chcą dowiedzieć się czegoś więcej o wywózkach na Sybir. Nie jest to lektura łatwa. Nie do końca można przelać wszystkie uczucia, które towarzyszyły mi podczas lektury, choć spodziewałam się większych emocji. Zaręczam Wam jednak, że warto się z nią zapoznać, jeśli macie ochotę na naprawdę dobrą powieść. Pozycja jest droga, ale warta swojej ceny.

Moja ocena: 5/6

11 komentarzy:

 1. Chociaż zazwyczaj nie lubię książek oscylujących wokół tematyki wojennej, to jednak tym razem zrobię wyjątek, gdyż ,,Dziewczyny z Syberii" bardzo mnie zaintrygowały.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam tę serię, chcę mieć wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam już wielokrotnie o tej książce i mam ją w planach. Na pewno wzbudza wielkie emocje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka wojenna w ostatnich czasach stała się mi bardzo bliska, dlatego też z chęcią sięgnę po recenzowaną przez Ciebie książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czym mam ochotę na tak emocjonalną książkę. Nie jest to łatwy temat. Póki co podziękuję, ale nie mówię, że nigdy tej książki nie przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta książka to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno przeczytam. Zacznę jednak od ,,Dziewczyn wyklętych", które już chyba od miesiąca czekają na moim stosiku :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach, na pewno będę chciała przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem w trakcie czytania i zgadzam się - powinno być więcej takich książek. Już planuję zakup "Dziewczyny z powstania", bo jeszcze jej nie mam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię takie książki, chętnie i tę bym poznała

  OdpowiedzUsuń