wtorek, 26 maja 2015

,,Świerszczyk. Wielka księga" Opracowanie zbiorowe

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 232
Półka: posiadam
Do kupienia: Egmont


,,Świerszczyk. Wielka księga" to zbiór krótkich historii w wykonaniu np. Pawła Beręsiewicza, Doroty Gellner, Grzegorza Kasdepke, Marcina Przewoźniaka, Zofii Staneckiej, Rafała Witka, Natalii Usenko i Wojciecha Widłaka. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich pisarzy, którzy włączyli się w realizację tej publikacji.

Książka to zbiór krótkich opowiadań przeplatanych krótkimi komiksami z Zającem Kicajem, Kotkiem Mamrotkiem. Znajdują się także dwie opowieści ze Świerszczykiem Bajetanem. Reszta opowiadań nie jest ze sobą tematycznie powiązana, jednak większość z nich ma określone przesłanie.

Bardzo podobały mi się dwie historie Pawła Beręsewicza, w których pojawił się motyw wojny i jej okrucieństwa. Myślę, że to dobry sposób na rozpoczęcie rozmowy z dziećmi o tamtym okresie. Podobała mi się także opowieść o piracie, który bał się pająków, o świętym Mikołaju. Pisarze w umiejętny sposób pokazali, że prawdziwy przyjaciel jest dla nas ogromnym skarbem, że czasem warto pomóc potrzebującemu, że czasem możemy dać się oszukać lub że jesteśmy wyjątkowi lub też nie ma w nas nic nadzwyczajnego, choć jesteśmy różni od siebie.

Ilustracje są ładne, tekstu nie ma tutaj zbyt dużo w jednej historii, więc jest ona do przeczytania na raz. Wstawki z krótkimi wierszami urozmaicają lekturę. Podobnie jest z Zającem Kicajem i Kotkiem Mamrotkiem. Jeśli Wasze dzieci znają i lubią tych bohaterów, tym chętniej powinniście sięgnąć po ten zbiór. Zaletą tej publikacji niewątpliwie jest to, że trudniejsze słowa zostały oznaczone gwiazdką, a ich znaczenie znajduje się na dole strony.

,,Świerszczyk. Wielka księga"  to bardzo ładnie i elegancko wydana książka, którą dobrze jest mieć w swojej biblioteczce. Została wydana z okazji 70-lecia Świerszczyka. Jak widać przez tyle lat i pokoleń wciąż pozostaje żywy wśród czytelników.

Moja ocena: 5/6Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Egmont.


Książka została przeczytana w ramach wyzwania


Książka z morałem


7 komentarzy:

 1. Super książka dla malucha:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna dla młodszych dzieciaków :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale super! Pamiętam jak mama kupowała mi Świerszczyka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamierzam poznać - czeka już na półce :)

  OdpowiedzUsuń
 5. I my właśnie czytamy, zapowiada się ciekawie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pamiętam Świerszczyka z dziecięcych lat. Ekstra!

  OdpowiedzUsuń
 7. Tej książki Ci zazdroszczę!
  To prawdziwa skarbnica ciekawych tekstów dla dzieci (pisanych prozą).

  OdpowiedzUsuń