sobota, 11 kwietnia 2015

Nowości #21

Pierwsze pięć książek to efekt wymiany, a pozostałe trzy - kupna. Nie umiałam się powstrzymać.

,,Kredens pod Grunwaldem" Agnieszka Tyszka

Bardzo lubię twórczość autorki, dlatego postanowiłam wymienić się na tę pozycję.


Dla Kornelii Goździckiej szkoła to przede wszystkim doskonały trening przed monotonnym i nijakim życiem, jakie teoretycznie czeka każdego dorosłego. Literacko uzdolniona licealistka, z błyskotliwym i ironicznie ostrym poczuciem humoru oraz nałogiem zapisywania wszystkiego, zauważa szansę na zmianę losu w... kredensie i pewnej znajomości ze współczesnym rycerzem. Czy pojawienie się starego, zakurzonego mebla w domu Kornelii może faktycznie otworzyç nowy rozdział w jej życiu? Jak Kornelia poradzi sobie z postępującą chorobą ukochanej babci, ze znienawidzonym ojczymem, ze skrajnie potulną wobec niego matką i gdzie w tym wszystkim znajdzie się miejsce na Bitwę pod Grunwaldem?

,,Mejle na miotle" Agnieszka Tyszka

Obstawiam, że drugi tom serii, ale pewna nie jestem.


Amanda to licealistka, kochająca flamenco oraz imprezy. Brak zainteresowania nauką, przypłaca poprawką z historii, której szczerze nie cierpi. Z pomocą przychodzi Kornelia, jej najbliższa przyjaciółka, uzdolniona literacko humanistka. Czy ta przedziwna pomoc okaże się skuteczna? Czy Amanda zdoła spotkać się z prawdziwą czarownicą? Kim jest autor mejli, wysyłanych z tajemniczego adresu? Przez powieść przewijają się barwne postaci; ciotka Amandy i jej szalone przyjaciółki, Sydonia von Borck, przystojny Ernest z Cafe` Cherubino, królewna Jessika... No i oczywiście - Sambucus nigra, o którym każdy Czytelnik wyrobi sobie z pewnością własne zdanie... O Mejlach na miotle można powiedzieć jeszcze jedno - wypadły prosto z Kredensu pod Grunwaldem.

,,A.B.C." Agatha Christie

Czytałam jedną książkę i bardzo mi się podobała. Jestem ciekawa kolejnych powieści.


Seryjny morderca zabija ludzi w porządku alfabetycznym. Odpracował już litery "A", "B" i "C"? Czy zostanie schwytany, zanim dojdzie do "Z"?
Sprytny przestępca umyka wymiarowi sprawiedliwości, mimo że przed każdą zbrodnią wysyła list z informacją, gdzie i kiedy należy szukać następnej ofiary. W listach podpisuje się "A.B.C.". Czyżby zabójca cierpiał na kompleks alfabetyczny? Poirot czuje, że za tym pozornym szaleństwem musi skrywać się umysł przebiegły i metodyczny, a zostawiane wskazówki mają sprowadzić policję na błędny trop.

,,Dwanaście prac Herkulesa" Agatha Christie


Esencja stylu mistrzyni kryminału zamknięta w cyklu zgrabnych opowiadań z niezastąpionym Herkulesem Poirot.
Detektyw postanawia efektownie zakończyć karierę – stawia sobie za cel rozwiązania dwunastu spraw inspirowanych pracami swego mitycznego imiennika. Błyskotliwe dialogi, nietuzinkowe postacie, angielski humor. Tuzin wciągających historii połączonych motywem z greckiej mitologii – nie tylko dla fanów gatunku i miłośników kultury antycznej.

,,Wczesne sprawy Poirota" Agatha Christie


Czy mąż rzeczywiście próbował otruć żonę? Co wydarzyło się  na balu maskowym? Czy można grać w brydża bez króla trefl? Jak poradzić sobie z rodzinną klątwą? Pytania się mnożą, a Herkules Poirot niestrudzenie szuka odpowiedzi. Finał – jak zawsze w utworach Agaty Christie – błyskotliwy i zaskakujący.
W zbiorze osiemnastu opowieści uważny czytelnik nie tylko prześledzi poczynania byłego szefa belgijskich służb śledczych, lecz także odkryje kilka kart z prywatnego życia sławnego detektywa. 

,,Zosia i jej ZOO. Puchata foczka" Amelia Cobb

Zastanawiałam się, kiedy autorka napisze o foczce. I jest <3 Kolejny tomik ma być o słoniu.

Azyl Zoologiczny to wyjątkowe miejsce założone przez pana Horacego. Horacy podróżuje po całym świecie i często spotyka różne egzotyczne zwierzęta, które potrzebują pomocy i są w niebezpieczeństwie. Uratowane zwierzęta trafiają do Azylu Zoologicznego, gdzie odnajdują nowy dom i mają wspaniałą opiekę.

Zosia mieszka w Azylu Zoologicznym, gdzie zawsze dzieje się coś ekscytującego. Dziewczynka kocha zwierzęta i uwielbia się nimi zajmować. Ma też pewien niezwykły dar... rozumie mowę zwierząt! Jest to jej największy sekret.

Zosia bardzo się martwi, bo Azylowi Zoologicznemu grozi zamknięcie. Dziewczynka MUSI znaleźć sposób, by uratować ogród, bo inaczej nowo przybyła mała foczka straci dom.

,,Trusia. Rozpieszczony królik" Tina Nolan

12 tomik serii. Jestem pewna, że spodoba mi się tak, jak poprzednie.


Zgubione... porzucone... zaniedbane... Odtąd ich domem będzie 'Cichy kąt'!
W idealnym świecie takie miejsce jak schronisko `Cichy kąt` nie byłoby potrzebne. Jednak Ewa i Karol Mareccy, których rodzice prowadzą schronisko, wiedzą, że w życiu nie zawsze jest idealnie. Codziennie zjawia się nowe zwierzę, które potrzebuje pomocy!

,,Hazard" Iwona Chmielewska

Mamy w domu chyba cztery książki z tej serii. Korzystając z wyprzedaży w Biedronce, zakupiłyśmy kolejną.


Autorka ze swadą pisze o swoich hazardowych (lecz nie tylko takich) doświadczeniach. Dowiadujemy się, jakie automaty znaleźć można było niegdyś w kasynach, które odwiedzała, jakie są zasady równych gier popularnych w jaskiniach hazardu, jakie perypetie przydarzają się grającym i jak pogodzić się ze zmiennymi humorami dobrej passy. Ruletka, blackjack, poker (ale i bingo czy kości) - a do tego masa dygresji, zabawnych anegdot i obserwacji na temat ludzkiej natury.


5 komentarzy:

 1. Niestety żadna z powyższych pozycji mnie nie zainteresowała. Ale i tak chętnie poczytam Twoje wrażenia po danej lekturze.

  OdpowiedzUsuń
 2. A "Hazardu" nie czytałam. Muszę nadrobić zaległości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Żadnej z powyższych nie czytałam, więc czekam na recenzje. A nuż coś mnie zainteresuje :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham powieści Agaty Christie(A.B.C. bardzo polubiłam, a 12 prac... trochę mniej, za krótko!), życzę przyjemnej lektury. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń