środa, 4 marca 2015

,,20 bajek do czytania dzieciom przed snem" Tamara Michałowska

Wydawnictwo: Siedmioróg
Data wydania: 2015
Format : Książka
Liczba stron: 160
Półka: posiadam
Do kupienia: Siedmioróg

Tamara Michałowska to autorka wielu książek dla dzieci. Muszę jednak przyznać, że wcześniej nie znałam tej pisarki. ,,20 bajek do czytania dzieciom przed snem"  to opowieści z morałem dla małych i dużych.

Każde opowiadanie jest inne i zazwyczaj ma innych bohaterów (tylko dwie historie mają wspólnego gospodarza Pimpusia). Uczestnikami bajek są najróżniejsze gatunkowo zwierzęta. Nie trzeba przywiązywać jednak dużej wagi do tego, czy główną rolę odgrywa osioł, czy kura, gdyż najważniejsze jest przesłanie, morał, jaki ze sobą niosą. Poczytamy tutaj o tym, jak wyznać miłość ukochanej osobie, jak sprawić, by wybranka serca zwróciła na nas uwagę, a także o tym, że przeciwieństwa są w cenie i bardzo dobrze, że wszyscy nie jesteśmy jednakowi.

W jednym z opowiadań zrozumiemy, że nie warto się wywyższać, ani być nadgorliwym. Zrozumiemy także, że bycie celebrytą to nic fajnego, a każdemu z nas należy się odpoczynek. Pomoc niesiona nie na pokaz na pewno będzie bardziej doceniona, niż to, że robimy coś w sposób wymuszony. Pojmiemy, że możemy nieść pomoc bliźnim nawet wtedy, gdy się tego nie spodziewamy oraz że wbrew temu,  w jakim otoczeniu się wychowujemy, na zawsze możemy pozostać dobrzy i uczynni. Zwrócimy także uwagę na fakt, że wspólne brzmienie chóru brzmi o wiele lepiej, niż każdego z osobna, tylko należy to dostrzec. Bardzo spodobało mi się opowiadanie pt. ,,Poszukiwacze skarbów". Pani nauczycielka zabrała dzieci do parku i poprosiła, by znalazły tam swoje skarby. Należy dostrzegać wszystko, z czym mamy do czynienia i sprawić, by ujrzeć w tym coś wyjątkowego. W książce znajduje się jeszcze wiele przesłań, o których musicie przeczytać już sami.

Mam mieszane odczucia względem tej książki. Bardzo podobają mi się przesłania opowiadań oraz ilustracja zapowiadająca nowy rozdział. Niektóre historie niestety zawodzą, moim zdaniem są zbyt krótkie (2-3 strony) i myślę, że można je było jeszcze rozwinąć z korzyścią dla czytelnika. Mimo wszystko publikację przeczytałam bardzo szybko i z dość dużym zainteresowaniem. Jestem przekonana, że moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki wypadło dobrze, a być może kolejne będą jeszcze lepsze. Czcionka użyta w pozycji jest dość duża, a przesłanie zostało napisane jeszcze większymi literami dzięki czemu młody czytelnik na pewno zwróci na nie uwagę.

,,20 bajek do czytania dzieciom przed snem" to książka w dość nietypowym, nie za bardzo poręcznym formacie. Bardzo trudno jest położyć się na boku i widzieć dół lewej kartki. W przypadku gdy czytamy ją w obu rękach nie ma z tym najmniejszego problemu. Myślę, że książka spodoba się dzieciom, które lubią zwierzęta, a rodzice będą z niej zadowoleni ze względu na przesłania, które zawiera.

Moja ocena: 4,5/6

Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Siedmioróg.Książka została przeczytana w ramach wyzwania


Książka z morałem, jakąś życiową lekcją

8 komentarzy:

 1. Dla mnie zaś takie nie za długie bajki to plus, bo Janek nie ma na razie za dużo cierpliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że niektóre historyjki są takie króciutkie, choć czym młodsze dziecko tym bardziej niecierpliwe :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O to może być ciekawe;)
  Kupię moim kuzynom;)

  OdpowiedzUsuń
 4. 2, 3 strony to faktycznie mało, w przypadku starszych dzieci to zdecydowanie za mało.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ze względu na przesłanie będę ją polecać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jestem pod wrażeniem okładki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tego typu bajki to obecnie nie moje klimaty, baśnie tak, te niestety nie... ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Książka z okładki wygląda na pozycję dla przedszkolaków i pierwszoklasistów, może więc dlatego opowiadania są takie krótkie?
  Ja bym ją chętnie poznała :)

  OdpowiedzUsuń