niedziela, 1 lutego 2015

,,Koszmarny Karolek. Nieznośne gacie" Francesca Simon

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2014
Format : Książka
Liczba stron: 200
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Francesca Simon to autorka serii o Koszmarnym Karolku. Obecnie na Matrasie trwa promocja do 17.02. lub do wyczerpania zapasów - każda parzysta opowieść o Karolku kosztuje 1 gr, dzięki temu kupując 2 tomy zapłacimy po niecałe 10 zł za jeden. Ja chyba skuszę się na pozostałe 16 nowych tomików.

Książka składa się z dwóch części, w każdej z nich są po cztery opowiadania. Możemy poczytać o tym, jak to Karolek nagle zaczął jeść warzywa, by udać się do lokalu z hamburgerami, frytkami i innymi fast foodami w nagrodę za jedzenie jarzyn. Poczytamy także o prezencie dla bohatera od Gertrudy, jego starszej krewnej, która uważa, że jest dziewczynką. Karolek będzie chciał też zachorować, żeby nie iść do szkoły. Czy jednak jego plan się powiedzie? Na koniec części pierwszej chłopiec rozpocznie działalność pisania listów dziękujących za prezent.

W części drugiej poczytamy o tym, jak bohater spędzał Halloween i czy był zadowolony z kary, którą musiał odbyć. Spotkamy się także z Rebeką, postrachem dzieci, którymi zajmowała się jako niania. Jako jedyna chciała opiekować się braćmi podczas wyjścia rodziców. Trzecie opowiadania jest o dwóch klubach - Koszmarnego Karolka i Wrednej Wandzi oraz o tym, jak ze sobą rywalizowali. Ostatnia historia to wyjazd rodziny na chrzest Wery. Czy wszystko poszło zgodnie z planem?

Koszmarny Karolek towarzyszy mi już przez przeszło połowę życia. Nie zrażam się tym, że większość opowiadań znam niemal na pamięć. Jest ich tak wiele, że na pewno jeszcze wszystkich nie poznałam. Poza tym, zawsze mogę czytać je kolejny raz, gdy mam gorszy dzień, gdyż momentalnie poprawiają humor. Seria niewątpliwie należy do jednej z moich ulubionych. Najbardziej podobają mi się te książeczki z opowiadaniami, choć te z kawałami też bywają śmieszne.

Całość została napisana w bardzo przystępny sposób. Prosty, zwyczajny język zdecydowanie przemawia na korzyść tej publikacji. Niejednokrotnie podczas czytania tej serii mam uśmiech na ustach. Nowe pomysły Karolka wprawiają mnie czasami w osłupienie. Myślę, że dzieci młodsze od nas nie są w stanie wymyślić tak wiele. Tytułowy bohater zdecydowanie przoduje w tym temacie.

,,Koszmarny Karolek. Nieznośne gacie" to książka, która na pewno zachwyci miłośników Karolka. Myślę, że spodoba się także tym, którzy lubią straszne historie i nieco koszmarnych, ale zarazem zabawnych bohaterów. Ja na pewno jeszcze nie raz zapoznam się z opowieściami Francesci Simon.

Moja ocena: 5,5/6


Książka została przeczytana w ramach wyzwania


9 komentarzy:

 1. Dla wszystkich fanów tej serii to na pewno nie lada okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Karolka jeszcze nie znam, ale mam w planach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja córka ostatnio zaczytuje się Karolkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem pewna, czy czytałam jakąś książkę z tej serii, ale mniej więcej ją kojarzę "z widzenia" :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś czytałam o "koszmarnych" perypetiach Karolka ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. hehe, ciekawe czy polubił te warzywa czy nie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka za kilka lat pewnie przypadnie do gustu mojemu synkowi (reszta serii pewnie też) :)

  OdpowiedzUsuń
 8. No, niezłe przygody ma ten Karolek :)
  Ale żeby jeść warzywa, by móc iść na hamburgera?! Toż to straszne poświęcenie!

  OdpowiedzUsuń