niedziela, 18 stycznia 2015

,,Morderstwo w Orient Expressie" Agatha Christie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: 2014
Format : Książka
Liczba stron: 264
Półka: posiadam


Agatha Christie to autorka kilkudziesięciu klasycznych kryminałów. Choć pisarka już nie żyje jej książki nadal cieszą się dużym uznaniem wśród czytelników. Długo nie mogłam zdecydować się na zapoznanie się z jej twórczością, jednak w końcu mi się udało. Na początek skusiłam się na ,,Morderstwo w Orient Expressie", które czekało na swoją kolej ponad pół roku.

Herkules Poirot po rozwiązaniu sprawy w Azji chciał na kilka dni zatrzymać się w hotelu. Niestety, nie było mu to dane, gdyż otrzymał wiadomość, że musi jechać w dalszą podróż. Co dziwne, w pociągu, którym miał podróżować nie było wolnych miejsc. Jeden jegomość jednak nie dotarł, więc Poirot zajął jego miejsce. Gdy wsiadał do pociągu nie spodziewał się, że w nocy zostanie zamordowany tam mężczyzna, jeden z pasażerów. Zadaniem Poirota było odnalezienie zabójcy, jednak wcale nie było to takie łatwe.

Ostatnimi czasy mam wielką ochotę na kryminały. Nie zależy mi wcale, aby było w nich dużo morderstw, ważniejsze jest dla mnie rozruszanie umysłu, zastanawianie się, kto jest odpowiedzialny za śmierć danego bohatera. Z twórczością Agathy Christie nie miałam wcześniej nic wspólnego, o czym już wspominałam. Nie wiedziałam więc czego mogę się po tej książce spodziewać. Otrzymałam bardzo dobrze skonstruowaną powieść, gdzie akcja trwa kilka dni. Całość została jednak opisana bardzo dokładnie, z niezbędnymi szczegółami. Rozwiązanie sprawy morderstwa znajduje się na ostatnich stronach, a czytelnikowi nawet przez myśl nie przechodzi, że taki może być finał tej opowieści.

Niewątpliwym atutem tej publikacji jest prosty i wciągający styl Agathy Christie. Przez pierwsze kilka stron trudno było mi się do niego dostosować, jednak to uczucie bardzo szybko minęło. Całość przeczytałam w kilka godzin, nie mogąc doczekać się końca. Jeśli inne książki autorki są tak samo dobre, jak ta, to bez wątpienia po nie sięgnę. Autorka doskonale buduje napięcie, w międzyczasie ujawniając szczegóły, które mogą mieć istotne znaczenie dla całej sprawy.

,,Morderstwo w Orient Expressie"  to moje kolejne spotkanie z klasyką kryminału, jednak po raz pierwszy z piórem Agathy Christie. Jestem nim oczarowana i wcale nie dziwię się, że jej twórczość ma wielu zwolenników. Bardzo długo zwlekałam z zapoznaniem się z tą książką. Myślę, że teraz odebrałam ją prawidłowo, jednak podejrzewam, że za kilka lat odbiorę ją jeszcze inaczej. Osobiście jestem zachwycona i mam nadzieję, że Wy także będziecie.

Moja ocena: 5,5/6

16 komentarzy:

 1. Ja też ostatnio mam coraz większą chęć na kryminały, dlatego chętnie poznam powyższą pozycję Pani Christie, tym bardziej, że tak pozytywnie ją oceniasz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to moje pierwsze spotkanie z jej twórczością, ale bardzo pozytywne.

   Usuń
 2. Brzmi zachęcająco. Właśnie niedawno miałam ochotę na coś tego typu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, może więc zapoznasz się z tym kryminałem.

   Usuń
 3. Czeka ten tytuł na mnie i czeka i nie potrafi się doczekać..:)) Przynajmniej Twój egzemplarz spełnił swoje zadanie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój już też czekał bardzo długo, aż w końcu właściwie przez przypadek się doczekał :)

   Usuń
 4. To już klasyka. Mam to samo wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super :) Ja kupiłam tylko tę jedną książkę wtedy w kiosku.

   Usuń
 5. Świetna recenzja, chociaż książki nie czytałam. Ostatnio mam ochotę na kryminały, więc może sięgnę po klasykę gatunku?

  OdpowiedzUsuń
 6. moja mama uwielbia jej ksiązki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedna z moich ulubionych książek pani Agaty, mam te same wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co pamiętam było w bardzo okazyjnej cenie, więc się nie dziwię, że też się skusiłaś.

   Usuń