sobota, 20 grudnia 2014

Nowości #5

W ciągu ostatnich tygodni prezentowałam tak wiele nowości w biblioteczce, że w tym postanowiłam przystopować :P

,,Jezioro krwi i łez" James Thompson

Na IV Salonie Ciekawej Książki w Łodzi kupiłam pierwszy tom, więc korzystając z promocji na Matrasie ( ok.13,50 zł ) postanowiłam skusić się na 2 tom.


 Sprawa morderstwa somalijskiej imigrantki z "Aniołów śniegu" pozostawiła inspektora Kari Vaarę z blizną na twarzy, chroniczną bezsennością, uporczywą migreną i nieprzemijającymi wyrzutami sumienia. Rok później Vaara mieszka w Helsinkach, gdzie przeprowadził się na życzenie swojej pięknej amerykańskiej żony. Kate czuje się tu jak u siebie, lecz dla Vaary z tym miastem wiążą się same złe wspomnienia. A praca na "cmentarnej szychcie" - nocnej zmianie w wydziale zabójstw - pogłębia stres. Dlaczego właśnie Vaara ma przeprowadzić śledztwo w sprawie Arvida Lahtinena - dziewięćdziesięcioletniego bohatera narodowego oskarżonego o zbrodnie wojenne? Rząd domaga się potwierdzenia jego niewinności, aby ocalić wizerunek Finlandii jako kraju, który odegrał heroiczną rolę podczas wojny. Ale dla Vaary dowody są jednoznaczne... Czy to przypadek, że właśnie teraz dostaje drugie dochodzenie? Rosyjski biznesmen jest podejrzany o zabójstwo swojej młodej niewiernej żony. I jak się okazuje - nietykalny... Każdy krok Vaary prowadzi w ślepą uliczkę. Każdy ruch może oznaczać koniec jego policyjnej kariery. Dwie pozornie różne sprawy łączą się zaskakująco, przeszłość i teraźniejszość zderzają się ze sobą, a on sam jest o wiele bardziej osobiście zaangażowany w oba śledztwa, niż mógłby przypuszczać. Zanim doprowadzi je do końca, Finlandia będzie musiała spojrzeć w twarz swojej historii, a inspektor Vaara - upiorom swojej przeszłości. W ostatnim kręgu własnego piekła, nie palącym ogniem, lecz paraliżującym lodowatym chłodem...

,,Nikt nie widział, nikt nie słyszał" Małgorzata Warda

Małgorzaty Wardy czytałam dwie książki, więc gdy nadarzyła się okazja wymieniłam się za tę. Lena od dwudziestu lat próbuje dojść, co się stało z jej małą siostrzyczką Sarą, która nagle zniknęła z podwórka w Gdyni. Agnieszka, młoda Polka z Paryża, odkrywa, że niegdyś została porwana, a na plaży w Łebie policja odnajduje kobietę, która uciekła po latach od swego porywacza. Czy któraś z nich jest zaginioną Sarą? Wszechstronnie opisany problem nagłych zniknięć, utraty tożsamości, kwestii tzw. syndromu wiedeńskiego, gdy ofiara przywiązuje się do porywacza i dramatów rodzin. Świetna psychologia, atrakcyjna forma, na pograniczu thrillera i powieści psychologicznej.

,,Opowieści z Avonlea" Lucy Maud Montgomery

Jak co 2 tygodnie, kupiłam nowy tom w kiosku. Doszłam jednak do wniosku, że skończę zbierać tę serię po 11 tomach, czyli wtedy, gdy skończy się seria o Ani.Dwanaście dowcipnych i poruszających opowiadań rozgrywających się na Wyspie Księcia Edwarda, gdzie dorastała Ania Shirley. Tym razem nie tylko Ania będzie główną bohaterką. Swoje pięć minut otrzymają inni mieszkańcy Avonlea. Wszystkich ich łączy jedno: tęsknota za prawdziwą miłością.
Powieści i opowiadania kanadyjskiej pisarki Lucy Maud Montgomery to już klasyka literatury dla dzieci i młodzieży, to nie starzejący się międzynarodowy bestseller, od prawie stu lat zyskujący nowe rzesze wiernych czytelników.


22 komentarze:

 1. Żadnej książki nie czytałam, ale moje zainteresowanie wzbudziło,,Jezioro krwi i łez".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to ciekawa książka, aczkolwiek podobała mi się mniej niż pierwszy tom.

   Usuń
 2. Czytałam Anioły śniegu na początku tego roku, ale jakoś niesamowicie mnie nie zachwyciły. Czytało się szybko i lekko, ale po kolejne częsci raczej nie sięgnę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się pierwszy tom podobał, ale drugi już znacznie mniej. Miałam kupować trzeci, ale zrezygnowałam, bo za długi okres dostawy i bym nie miała jak odebrać. W sumie to się cieszę, bo bym wydała niepotrzebnie, bo we bibliotece mają całość.

   Usuń
 3. Kocham serię o Anii, ale zdecydowałam się jje nie kupować, bo mam już jedno wydanie, teraz trochę żałuję, bo widziałam je w kiosku i jest piękne. ;)

  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja miałam kupować lata temu, ale tego nie wrobiłam, więc teraz nadrabiam. Jak za te 14 zł tom to warto.

   Usuń
 4. Jestem ciekawa książki pt. "Nikt nie widział, nikt nie słyszał" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem jej ciekawa.

   Usuń
  2. W takim razie musimy przeczytać. Zobaczymy, która pierwsza zdąży :P

   Usuń
 5. Jestem ciekawa dwóch pierwszych książek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też najbardziej tych, gdyż serię o Ani gromadzę na przyszłość.

   Usuń
 6. ,,Nikt nie widział, nikt nie słyszał" czytałam i polecam. Dająca do myślenia książka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałam inną i też dawała do myślenia.

   Usuń
 7. Czytałam pierwszą (słaba) i ostatnią (serię o Ani uwielbiam) :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niestety, drugi tom okazał się słaby.

   Usuń
 8. Ksiażki wyglądają na bardzo intrygujące, a najbardziej ciekawa jak dla mnie wydaje się pierwsza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, okazała się dość słaba.

   Usuń