wtorek, 16 grudnia 2014

,,Mruczek - Kotek, który został sam w domu" , ,,Merlin - Bezdomny źrebak", ,,Figiel - zraniony lisek" Tina Nolan

Wydawca: Zielona Sowa
Data wydania: 2012
Format : Książka
Liczba stron: 112
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Nie mam swojej ulubionej serii o zwierzętach, gdyż większość mi się podoba. Ta autorstwa Tiny Nolan na pewno  zasługuje na uwagę czytelników, w tym i mnie.

Schronisko ,,Cichy kąt" postanowiło zorganizować dzień otwarty, na którym gościem specjalnym miał być znany sportowiec. Przed oficjalną godziną rozpoczęcia miał rozdawać autografy. Niedługo przed planowanym dniem Jakub, syn właścicieli, otrzymał wiadomość iż sportowiec nie dotrze na spotkanie. Nie podał jednak przyczyny, a miał być przecież główną atrakcją tego dnia! Dzieci postanowiły dowiedzieć się, dlaczego go nie będzie.

Na pierwszy rzut oka nie ma w tej historii nic nadzwyczajnego. Znany sportsmen, który ma przyjechać na dzień otwarty pisze wiadomość, że jednak tego nie zrobi. Następnie ma miejsce szereg innych wypadków, a jednak to na końcu, gdy nie było tam nic takiego się popłakałam. Wzruszyły mnie ostatnie strony, choć sama nie wiem dlaczego. Jakoś mi się smutno zrobiło, a zaraz się ucieszyłam i wzruszyłam. Akcja toczy się bardzo szybko, a przy tym jest bardzo dobrze skonstruowana.

Styl autorki jest niezwykle prosty, a książkę pomimo jej objętości czyta się w kilkadziesiąt minut. Dodatkowo urozmaicają ją ilustracje, wykonane ołówkiem, wcale nieidealne, ale nietuzinkowe. Na końcu znajdują się dwie karty z podobizną zwierzęcia. Więcej informacji na stronie www.zaopiekujsiemna.com.pl Można wymieniać je na bransoletki,które na pewno spodobają się dzieciom.

,,Mruczek - Kotek, który został sam w domu" to opowieść o kotku, który który przebywał u sławnego sportowca. Historia pełna napięcia, ale jak można się domyślić, ze szczęśliwym zakończeniem. Szczególnie spodoba się młodszym czytelnikom i miłośnikom zwierząt.

Moja ocena: 5,5/6


Wydawca: Zielona Sowa
Data wydania: 2013
Format : Książka
Liczba stron: 112
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Tina Nolan to w Polsce, wydaje mi się, dość mało znana pisarka, czego należy żałować. Napisała bowiem wspaniałą serię o zwierzętach, przeznaczoną dla młodszych czytelników, która umili im niejedno popołudnie.

Czasem w naszym życiu musimy postąpić nie tak, jak byśmy tego pragnęli. Trudną decyzję musiała podjąć starsza pani, właścicielka kota oraz ciężarnej klaczy. Niestety, kobieta nie była w stanie się nimi dłużej zajmować. Postanowiła, że konie zostawi w schronisku ,,Cichy kąt", a właściciele, państwo Mareccy, znajdą im nowy dom. Jednak wszystkim było żal oddawać koniki wiele kilometrów od ich dotychczasowego miejsca zamieszkania. Ewa, córka właścicieli, postanowiła sprawić, by konie jednak zostały u nich.

Seria charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jej bohaterami są różne zwierzęta, które możemy spotkać osobiście w Polsce. Możemy poczytać o kocie, psie, koniu, lisie, chomiku, jeżu, króliku, kaczce. Dzięki lekturze tej serii młody czytelnik na pewno odczuje wobec nich sympatię, lepiej zrozumie, co mogą czuć porzucone stworzenia. Dodatkowo dzięki temu, że zwierzęta żyją w naszym kraju będzie mógł zobaczyć je na żywo.

Pamiętajmy, że mieszkanie w schronisku, choć nawet z najlepszą opieką, na pewno nie zastąpi tym zwierzętom domu. Jeśli chcemy im pomóc możemy zostać wolontariuszami lub wpłacać drobne kwoty na dane schroniska. Mamy także możliwość przygarnięcia któregoś z pupili, który na pewno odwdzięczy nam się miłością.

,,Merlin - bezdomny źrebak" to trzeci tomik serii, który można czytać jako oddzielną książkę. Zawiera dość dużo ilustracji wykonanych ołówkiem oraz na końcu dwie karty, które można wymienić na bransoletki. Myślę, że końcowe karty mogą posłużyć także do gry w memory.

Moja ocena: 5,5/6Wydawca: Zielona Sowa
Data wydania: 2012
Format : Książka
Liczba stron: 112
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Serii o zwierzętach jest mnóstwo. Myślę, że przoduje sód nich ta wydawana przez Holly Webb, która napisała tych książek już kilkadziesiąt. Tina Nolan jednak także jej nie ustępuje w poziomie pozycji, dlatego myślę, że warto zapoznać się także z jej publikacjami.

Pewnego wieczoru Ewa, córka właścicieli schroniska ,,Cichy kąt", usłyszała jakby skomlenie nieopodal płotu swoich sąsiadów. Postanowiła sprawdzić, co się stało. Było bardzo ciemno, więc niewiele widziała. Na miejscu zastała zwierzątko, myślała, że to piesek, którego łapka zaplątała się w drut. Na szczęście zaraz przybiegła jej mama i udało się oswobodzić ... liska. Ewa zakochała się w nim od pierwszej chwili, jednak musiała też zrozumieć to, że nie będzie mogła go zatrzymać, że będzie musiała pozwolić mu odejść...

O lisku nie czytałam jeszcze żadnej książeczki, więc z chęcią skusiłam się na czwarty tomik serii ,,Na pomoc zwierzakom". Podobnie, jak jego poprzednicy, okazał się bardzo ciekawy. Głównym bohaterem jest tutaj lisek Figiel, jednak są także krótkie wstawki o innych zwierzętach, mieszkających w schronisku. Dodatkowo losy państwa Mareckich, właścicieli schroniska, oraz ich bliskich i jednych sąsiadów cały czas są kontynuowane. Na rynku polskim znajduje się już 11 tomików, na końcu znajdują się dwie karty, za które można zdobyć bransoletki.

Bardzo lubię publikacje o zwierzętach, więc z chęcią postanowiłam zapoznać się z całą serią autorstwa Tiny Nolan. Zapewniam, że duża czcionka oraz ilustracje zdecydowanie przyśpieszają oraz umilają czytanie. Historia jest bardzo dobrze skonstruowana, dzięki tego typu książeczkom możemy lepiej poznać różnego rodzaju zwierzęta, które możemy zobaczyć osobiście w naszym kraju.

,,Figiel - zraniony lisek" to książeczka o lisku zranionym w łapkę, który mógł nie przeżyć. Jak możemy się domyślić historia opowiedziana przez autorkę dobrze się kończy. Podoba mi się także to, że każdy tomik można czytać oddzielnie, bez znajomości poprzednich tomów. Bardzo szybko bowiem można zorientować się w opisywanych wydarzeniach. Seria będzie doskonała dla młodszych dzieci, które uwielbiają zwierzęta.

Moja ocena: 5,5/6

Książki zostały przeczytane w ramach wyzwania 


6 komentarzy:

 1. Chyba najbardziej mnie zainteresował "Mruczek".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie z tej trójki Figiel, ale to pewnie dlatego, że już je czytałam.

   Usuń
 2. Widzę, że ta seria jest naprawdę fenomenalna. Muszę zatem przyjrzeć jej się bliżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jutro dodam 3 tomiki, a w niedzielę 4, więc będziesz mogła jej się przyjrzeć w całości.

   Usuń
 3. Przy "Mruczku" w drugim akapicie masz błąd, raz piszesz, że przyjedzie sławny pisarz, a raz sportowiec....

  Fajne te książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A, dziękuję, to pewnie przez to, że przed chwilą pisałam o pisarce we wstępie. Zaraz poprawię.

   Usuń