środa, 8 października 2014

,,Legendy polskie" Wanda Chotomska

Wydawca: Literatura
Data wydania: 2012
Format : Książka
Liczba stron: 120
Półka: posiadam
Do kupienia: GandalfLiteratura

Wanda Chotomska to polska pisarka, która napisała już bardzo wiele książeczek dla dzieci. Jej nazwisko z pewnością nie jest nikomu obce. Dziś chciałabym przedstawić Wam jedną z jej pozycji - ,,Legendy polskie".

Pozycja składa się z 10 legend - o Lechu, Czechu i Rusie, o Popielu i Mysiej Wieży, o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita, o Smoku ze Smoczej Jamy, o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki, o Warsie i Sawie, o Bazyliszku, o Złotej Kaczce, o Sielawowym Królu, o pięknej pasterce i księciu z Raciborza. Jak z pewnością zauważyliście znajduje się także kilka tych mniej znanych podań przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Przybliżę Wam teraz legendę o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki. Żył sobie pewien stary mężczyzna, który zajmował się wydobywaniem soli. Dzięki zaklęciom sama spadała do jego koszyka, a następnie dzięki Czarodziejskiemu Młynkowi sama się mieliła. Pewnego dnia, gdy miał iść do pracy pojawił się u niego chłopiec, nie miał już rodziców, bał się wrócić do swojego pracodawcy, gdyż zgubił owcę. Czy starzec pozwolił mu zostać? Jaką rolę miał w tej legendzie odegrać Czarodziejski Młynek?

Niewątpliwym atutem tej książeczki jest fakt, że zawiera ona legendy przedstawione w inny sposób, niż mieliśmy do tej okazji czytać. Autorka bardzo umiejętnie opowiada każdą z historii, czasami wymyślając własne, nikomu dotąd nieznane historie. Właśnie to jest w tej pozycji fenomenalne - nigdy nie wiemy, co wydarzy się na następnej stronie, tak samo, jak nie wiemy, czy legendy, które dotarły do naszych czasów są wiarygodne. Całość czyta się bardzo szybko i z ciekawością. Całość urozmaicają ilustracje, które są naprawdę ładne i doskonale oddają klimat książki.

,,Legendy polskie" to pozycja obowiązkowa dla miłośników dawnych podań, wierzeń, ale także tych, którzy chcą odkryć znane już legendy na nowo. Wanda Chotomska po raz kolejny stworzyła ciekawą opowieść, która nie nuży, a wręcz zachęca do czytania dalej, aż do ostatniego zdania. Myślę, że warto mieć w swojej biblioteczce taką pozycję, gdyż jest ona naprawdę warta uwagi. To jedna z lepszych książek o tej tematyce, z którą miałam okazję się zapoznać.

Moja ocen: 5,5/6
Za przekazanie książki na Blogowe WOW vol.2 dziękuję
Książka została przeczytana w ramach wyzwania 


Książka została przeczytana w ramach wyzwania


8 komentarzy:

 1. Polskie legendy też mnie interesują, więc być może z ciekawości sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękne wydanie! Szkoda, że nie udało mi się ich dla Janka dostać, nic to - albo się jakoś z tym pogodzę, albo kupię :P

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię legendy.
  Gdy byłam mała miałam "Legendy od morza do gór" i tam było dużo więcej legend (też polskich) w naprawdę fajnym wydaniu.

  OdpowiedzUsuń