środa, 30 lipca 2014

,,12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach" Praca zbiorowa

Wydawca: Papilon
Data wydania: 2014
Format : Książka
Liczba stron: 128
Półka: posiadam

Lubię twórczość polskich pisarzy i nigdy tego nie ukrywałam. Od czasu do czasu trafiam także na prace zbiorowe, od których także nie stronię. Gdy w moje ręce trafiła książka ,,12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach" wiedziałam, że będzie ona strzałem w dziesiątkę.

książce przeczytamy o miłości, odpowiedzialności, uczciwości, szczęściu, samodyscyplinie, pięknie, sprawiedliwości, przyjaźni, odwadze, dobroci, szacunku i mądrości, czyli o uczuciach i wartościach, które powinny być nam bliskie i niezauważalne w naszym życiu. Wszystkie opowiadania są piękne i z przesłaniem. Gdybym miała, nie umiałabym jednoznacznie wybrać swojego ulubionego. Swoje opowiadania zamieścili także znani mi pisarze, min. Paweł Beręsewicz, Liliana Fabisińska, Joanna Krzyżanek, Marcin Przewoźniak i Natalia Usenko. Tym razem także się nie zawiodłam na ich twórczości. Całości dopełniają ilustracje wykonane przez Elżbietę Kidacką.

Opowiadania są krótkie, każde z nich ma ok. 10 stron, a duża czcionka dodatkowo ułatwia i przyśpiesza czytanie. Pozycję pochłania się błyskawicznie, całość można przeczytać za jednym razem. Każde opowiadanie jest inne, jednak wszystkie łączy jedno - niosą określone przesłanie. Już wcześniej zwracałam uwagę na tę książkę, więc tym bardziej cieszę się, że w końcu mogłam się z nią zapoznać. Uwielbiam takie publikacje, które uczą nas tego,co powinno być w naszym życiu naprawdę ważne.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że małe rzeczy mogą dla innych oznaczać naprawdę wiele. Bo czy my, tak, jak bohaterki jednego z opowiadań, przesyłalibyśmy sobie wiadomości za pomocą liścików, gdy jeden z nas zachoruje? Czy wyciągnęlibyśmy pomocną dłoń do osoby innej narodowości? Czy umiemy zachować się bezinteresownie i pomóc komuś w potrzebie? Czasem zapominamy, że dobro do nas powraca i jeśli my pomożemy komuś w trudnej sytuacji, to gdy my będziemy potrzebowali pomocy, ktoś także nam pomoże.

,,12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach" to bardzo ważna pozycja w biblioteczce każdego człowieka. Pomimo tego, że jest przeznaczona dla dzieci powinien z nią zapoznać się każdy. Może dzięki niej zrozumiemy, jakimi wartościami powinniśmy się kierować w naszym życiu i inaczej spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość. Jeśli ta publikacja miałaby zmienić nastawienie choć jednego człowieka, to dobrze, że się ukazała.

Moja ocena: 6/6


Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu 

Książka została przeczytana w ramach wyzwania Książka została przeczytana w ramach wyzwania


22 komentarze:

 1. Ja niestety nie przepadam za twórczością naszych pisarzy wiem wstyd, ale nic na to nie poradzę. Ta pozycja wydaje się być ciekawa, więc może córka się skusi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajna książka i mądra :) Jak mój synek podrośnie, to z pewnością będę mu te opowiadania czytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Widać, że to mądre opowiadania. Będę polecać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna, wartościowa książka. A kolorowe ilustracje, dopełniają tylko uroku:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Słyszałam o niej dobre opinie :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią sięgniemy po tę książeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książeczka na pewno warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię takie książki, na pewno kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna inicjatywa autorów :) Dobrze, że taka publikacja powstała.

  OdpowiedzUsuń
 10. Znowu znalazłaś jakąś ciekawą perełkę!
  Nie przypominam sobie żadnej innej pozycji traktującej o różnych wartościach, przeznaczoną dla małych dzieci.

  OdpowiedzUsuń