czwartek, 27 marca 2014

Czytam sobie. Fakty.

Wydawca: Egmont
Data wydania: 2014
Format : Książka
Ilość stron: 32
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Rafał Witek to autor książek typowo dla dzieci. Kilka z jego pozycji ukazało się w serii Czytam sobie. ,,Wyprawa na biegun" również się do nich zalicza.

Tym razem pisarz podjął się opowiedzenia o ekspedycji Amundsena, sławnego podróżnika, który odkrył biegun południowy. Przebieg wyprawy został dokładnie opisany i zilustrowany od początku do końca. 

Książka zalicza się do nowej serii Fakty, czyli opowieści o sławnych ludziach i wydarzeniach, które miały miejsce w rzeczywistości. Przyznam szczerze, że dzięki takim opowieściom możemy zgłębić naszą wiedzę na temat przeszłości. Na skrzydełku znajdują się 3 pytania, na które dziecko może odpowiedzieć po przeczytanej lekturze.

,,Wyprawa na biegun" zaliczana jest do poziomu 1, więc tekstu jest tutaj zdecydowanie bardzo mało. Niektóre słowa są głoskowane, ilustracje są bardzo ładne, proste, a na końcu znajduje się 6 naklejek, które z pewnością przykują uwagę dziecka. Seria przeznaczona jest dla pociech w wieku od 5-7 lat i ma pomagać w nauce czytania.

Moja ocena : 5/6


-----------------------------------------------------------------------------------Wydawca: Egmont
Data wydania: 2014
Format : Książka
Ilość stron: 48
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Zofia Stanecka to autorka kilkunastu już pozycji o Basi. Publikuje także swoje bajki w serii Czytam sobie. Miałam dotąd okazję przeczytać jej ,,Robota Roberta", który bardzo mi się podobał.

Tym razem pisarka postanowiła poruszyć problem Titanica, który zatonął podczas swojego rejsu. Historia zaczyna się w momencie pojawienia się tego statku, toczy się w czasie wsiadania pasażerów aż do chwili jego zatonięcia i dalszych losów bohaterki. 

Dużym plusem są tutaj ilustracje, które bardzo mi się podobają. Są żywe, nie dość, że kolory są intensywne, kontury wyraziste to podczas przeglądania ma się wrażenie, jakby postacie ożywały. Rzadko kiedy spotykam się z takim zabiegiem. W ogóle nie pamiętam, czy takie coś kiedyś miało już miejsce. Jest to niewątpliwym atutem tej książeczki.

Historia Titanica z pewnością jej znana starszemu pokoleniu, dlatego też warto, aby dzięki tej książeczki także młodsze dowiedziało się o tragedii, która miała miejsce w 1912 roku. Dzięki temu historia nie umrze. Poza tym może to być dobry wstęp do rozmowy o statkach i podróżowaniu nimi. 

,,Historia pewnego statku" to opowieść, która spodoba się miłośnikom podróży oraz wodnych środków transportu. Tekstu jest tutaj więcej, niektóre słowa są sylabizowane. Podobnie, jak w pierwszej części na końcu znajduje się 6 naklejek, które można wykorzystać. Na skrzydełku znajdują się także 3 pytania, które można zadać dziecku po przeczytaniu tej pozycji.

Moja ocena : 5.5/6-----------------------------------------------------------------------------------


Wydawca: Egmont
Data wydania: 2014
Format : Książka
Ilość stron: 64
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf

Nazwisko Ewy Nowak z pewnością nie jest nikomu obce. Autorka ma na swoim koncie już kilkadziesiąt pozycji, głównie w serii Czytam sobie oraz w Serii miętowej. Miałam okazję zapoznać się z kilkunastoma już pozycjami i jak do tej pory jakoś szczególnie się nie zawiodłam.

,,Apollo 11" zalicza się do 3 poziomu, więc jest w nim najwięcej treści. Tym razem autorka przygotowała dla małych czytelników opowieść o pierwszej wyprawie na Księżyc, w której wzięła udział trójka mężczyzn. Tylko dwóch z nich stanęło na Księżycu. Podróż została bardzo dokładnie opisana od momentu przygotowań aż do powrotu z Księżyca. 

Cieszę się, że powstała seria Fakty, służąca do nauki czytania, gdyż oprócz posługiwania się tą umiejętnością młodsze dzieci mogą zaznajamiać się z historią, która już miała miejsce. Dzięki tego typu pozycjom nawet dorosłe osoby mogą poszerzyć swoją wiedzę o świecie. 

Ilustracji jest tutaj stosunkowo mało w porównaniu do książeczek z pierwszych dwóch poziomów serii Czytam sobie. Tekstu jest jednak sporo. Warto wspomnieć, że trudniejsze słowa zostały oznaczone gwiazdką, a ich znaczenie można znaleźć na końcu pozycji. Dodatkiem są także dodatkowe naklejki tematycznie powiązane z treścią.

,,Apollo 11" to dość długa opowieść, która szczególnie przypadnie do gustu tym, którzy fascynują się różnymi planetami i dodatkowo chcą poszerzać swoje horyzonty. Warto zapoznać się z tą książką, chociażby ze względu na słynne nazwisko autorki.

Moja ocena: 4,5/6
Za egzemplarze książek do recenzji dziękuję :


Książki zostały przeczytane w ramach wyzwania 


Książki zostały przeczytane w ramach wyzwania


22 komentarze:

 1. Uwielbiam takie książki na faktach, a jak dla dzieci to już całkiem fajne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaka fajna seria, mająca wartość dydaktyczną.

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo fajna i bardzo ciekawa seria;) zdecydowanie dla maluchów lubiących poszerzać wiedzę;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajnie, że wydawane są takie mądre, pouczające serie. Dzięki temu dzieci lepiej przyswoją określoną wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dopiero pierwsze trzy książeczki z tej serii,ale mam nadzieję, że będzie więcej.

   Usuń
  2. Jestem przekonana, że będą kolejne tomy tej serii, ale niestety nie od nas to zależy.

   Usuń
 5. Z chęcią przygarnęłabym tę o Titanicu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. bardzo lubimy serie czytam sobie

  OdpowiedzUsuń
 7. Książeczki mam i w weekend zamierzam przeczytać i opisać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem ciekawa, jak Wam się spodobają:)

   Usuń
 8. Już znamy tę serię - rewelacyjna :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna seria, z chęcią bym poczytała. :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Tu podobnie jak z książkami o zwierzakach.
  Na razie nie czytam, bo sama mam do zrecenzowania.

  OdpowiedzUsuń